Benešov u Semil

12345

Laponskem na lyžích i pěšky

Benesov plakat LAPONSKO

V pátek 11. března po skončení valné hromady TJ Benešov přijala pozvání cestovatelka Pavla Bičíková, aby nám představila své putování za polárním kruhem.

Vážení přátelé, 

pokud jste to ještě v roce 2015 nestihli, přijďte v březnu na cestovatelskou přednášku „Laponskem na lyžích i pěšky".
Uvidíte velkoplošné fotografie a videa z 
našeho letního a zimního putování s batohem na zádech drsnou švédskou divočinou za polárním kruhem - Laponskem. Uslyšíte příběhy o kočovném životě místních obyvatel, kteří se i dnes živí pastevectvím sobů.

Přednáška se koná v pátek 11. 3. od 20.00 hod. v Hostinci Podmošnou v Benešově u Semil.
Těším se na Vás. 
Pavla Bičíková

Laponskem na lyžích i pěšky

Uslyšíte příběh o třítýdenní cestě Národním parkem Sarek, kam jsme se na konci loňského léta vydali jen ve dvou. Sarek je poslední evropskou divočinou, kde místo cest, mostů a obydlí najdete nádherné hory, malebná údolí, ledovce, mokřady, divoké řeky a jezera. Místo lidí zde potkáváte divoká zvířata. A spíš než telefonní signál chytíte soba. Pochopíte zde, že v divočině nemá cenu plánovat, ale spíše naslouchat a nechat se vést.

V zimě jsme projeli na běžkách v arktických mrazech po Královské stezce Kungsleden kolem nejvyšší hory Švédska Kebnekaise a Národním parkem Abisko. Během putování jsme odhalovali tajemství Sámů (Laponců), kteří zde žijí a i dnes se živí pastevectvím sobů a mají stále svoji kulturu i šamanské rituály. Uslyšíte jejich hrdelní zpěv, jojk, který prý vytváří bránu mezi jejich niternými pocity a přírodou.

Informace o dalších cestovatelských přednáškách najdetena www.bicikova.cz.

image003


Vytvořeno 4.3.2016 6:11:44 | přečteno 717x | Ing. Jiří Lukeš