Benešov u Semil

12345

Ohlédnutí za letošním běžeckým podzimem

IMG 0217

Na přelomu září a října uspořádala Tělovýchovná jednota tradiční běžecké závody v rámci neoficiálního Benešovského běžeckého podzimu 2012.

 

Benešovská osmička

V sobotu 29. září proběhl 39. ročník přespolního běhu Benešovská osmička. Bezmála počtyřicáté byl v okolí obce a na svazích stejnojmenného vrchu  (567 m n.m.) připraven závod na 8000 metrů pro muže a veterány. Společně s ním běžely ženy a dorost na trati 2250 metrů. Už téměř čtyřicet let bojuje benešovský závod o své místo v nabitém termínovém kalendáři a účastníky na startu. V letošním roce to bylo téměř osm desítek běžců a běžkyň všech věkových a výkonnostních kategorií, včetně dětských a žákovských.

Pro ty byly od ve vložném závodě od 13,30 hodin připraveny tratě od 50 do 1200 metrů.  Dětí a žactva se na horňačce sešla rovná padesátka. Kromě benešovských zde byly malé běžkyně a běžci především se Semil a dále např. z Jilemnice nebo Vrchlabí. Z domácích úspěchů si zaslouží jmenovat především výkony Ondry Lukeše (starší žáci, 2. místo), Jakuba Skalského (mladší žáci, 3. místo), Vládi Reichla a Štěpána Livara (nejmladší žáci, 1. a 3. místo) a Aničky Mifkové (nejmladší žákyně, 1. místo).

V 15 hodin odstartoval závod dospělých a dorostu. Jako první se v cíli objevily nejrychlejší ženy, dorostenky a dorostenci. Jmenovitě Helena Randáková (ženy, 11:15 min), Eliška Závěrková (dorostenky, 11:31 min) a Filip Pikora (dorostenci, 11:57 min), který na trati 2250 metrů zdárně reprezentoval domácí barvy.

Mezitím na trati 8000 metrů hájil Jiří Čivrný vedení před bratry Berkovými. Nakonec vítězství uhájil (již popáté) v čase 30:46 minut. Hned na čtvrtém místě doběhl nejlepší veterán Karel Randák.  Ve veteránské kategorii také běželi dva domácí závodníci – pátý Jirka Lukeš  a osmý Jarda Pikora.

Přespolní běh byl také závěrečným dílem Benešovské kombinace, kam je započítávám společně se zimní Benešovskou patnáctkou a květnovým dublonem. V součtu těchto tří závodů byli nejlepší Jirka Lukeš (muži/veteráni), Kateřina Svobodová (ženy) a Eliška Závěrková (dorostenky).

Benešovský maratón a půlmaratón Pojizeřím

Dva týdny po „přespoláku“ následoval silniční závod pro vytrvalce. Pětadvacátý benešovský maratón již pátým rokem doprovází závod na poloviční vzdálenosti. Zatímco účast v maratónu je stabilní, půlmaratónský závod je stále populárnější a letošní ročník přinesl rekordní zápis v podobě 102 dokončivších běžců. Celkem se v sobotu 13. října postavilo na start rekordních 157 běžců (ze 179 přihlášených).

Rekordní účast navzdory téměř ideálním podmínkám tentokrát nepřinesla zápis do rekordních časů. Na startu chyběli i všichni obhájci a obhájkyně z loňského roku a tak za zmínku stojí především nové jméno mezi půlmaratónskými vítězi, kterým je Luboš Mikyska (FTVS Praha) v čase 1:15:47 hod. Nejrychlejším maratoncem se stal Michal Kovář (TJ Slavoj Banes Pacov, 2:46:42). Mezi ženami zvítězily Jana Vichová (3:31:20) a Radka Zbíralová (1:36:19). Respekt si však zaslouží všichni zúčastění běžci, v čela s domácí čtveřicí. Největšího úspěchu dosáhl Jarda Pikora, který časem 1:30:55 hodin zvítězil v kategorii na 55 let (celkově 16. místo). Neztratili se ani Jirka Hloušek (28. místo, 1:34:55), Ondřej Svoboda (2:05:03) a Luba Lukeš (2:08:22).

Celkově lze oba závody hodnotit pozitivně. Bezproblémovou organizaci podpořilo ideální počasí a především v maratónu vysoká účast. Díky patří všem pořadatelům (dobrovolníkům i z řad TJ), partnerům (v čele s obecním úřadem), všem běžcům a divákům. Již nyní se hledají vhodné termíny v roce 2013, abychom zúročili letošní výsledky a vyhnuli se zbytečným termínovým kolizím. Pevně věříme, že můžeme počítat i s podporou ze strany pomocníkům a partnerům. Se všemi se těšíme na shledanou v Benešově u Semil v roce 2013!

Veškeré informace, výsledky, fotografie a videa jsou k nahlédnutí na internetových stránkách www.benesovusemil.cz.

Jirka Lukeš, TJ Benešov u S.

Vytvořeno 23.10.2012 23:04:58 | přečteno 1350x | Ing. Jiří Lukeš