Benešov u Semil

12345

Září ve znamení turistiky

P1180546

V průběhu září připravil KČT Benešov několik turistických akcí pro příznivce turistiky. Nejprve cyklozájezd do Maďaraska a na konci září tradiční výlet do Jizerek - tentokrát do údolí Kamenice a Jizery. Třetí akcí pod hlavičkou KČT byl 4. ročník Jen počkej, vlku!

Maďarsko na kolech

Ve dnech 5. – 14. září se uskutečnil cyklozájezd KČT Benešov u Semil do Maďarska. Všech 44 účastníků vystoupilo v brzkých ranních hodinách na rakouské straně Neziderského jezera. Po pravém břehu jezera lemované svahy vinic zralého a sladkého vína jsme přejeli hranice do Maďarska a pak busem do kempu u Balatonu. Tři pobytové dny jsme pojížděli v okolí jezera nevyjímaje návštěvy největšího termálního jezera v Evropě -Hevízu, kráteru zalitého  gejzírem s teplou vodou a  sekcemi s léčivým bahnem. Projeli oblastí kolem poloostrova Tihany a dalšími zajímavými místy.

Další čtyři pobytové dny jsme strávili v Egeru, odkud jsme vyjížděli na cyklovyjížďky.  Vystoupali  jsme kopcovitými terény Bukových hor, vinařskou oblastí  v okolí řeky Bodrogu a Tiszy, a  pohořím Mátra s nejvyšší horou Kékeš se svými 1015 m nadmořské výšky. Počasí sice nepřálo,  ale přesto zvláště odolní jedinci tuto horu zdolali i přes deštivé počasí na kolech.

Příjemným zpestřením zájezdu byly návštěvy dvou vinných sklepů; v Egeru a Tokaji s ochutnávkou a podrobným výkladem v maďarském jazyce. O překlad se postaral náš průvodce, který svým jazykovým vybavením, znalostí maďarské kultury, památek a turistických zajímavostí  učinil náš pobyt i přes dvoudenní dešťové přeháňky příjemný a poučný.

Doufám, že i další cyklozájezdy do zahraničí budou nejméně takhle vydařené.

Výlet do Jizerek

V sobotu 27.9.2014  se uskutečnil 18. ročník podzimních výletů KČT Benešov, tentokrát po 14té do Jizerských hor. Autobusem jsme dojeli do Velkých Hamrů, kde jsme navštívili muzeum obnovitelných zdrojů a dále Palackého stezkou, která v letošním roce slaví 100 leté výročí.

Cestou nás provázel velký znalec jizerských hor, pan Josef Kuna z Tanvaldu. Jeho výklad a znalosti byly vítaným doplněním informací o projité cestě.

Podél Kamenice přes hrad Navarov jsme došli přes Bohuňovsko, ústí Vošmendy do Podspálova. Zde byla vyjednána exkurze v elektrárně a v místní restaraci občerstvení. To byl závěr čtrnácti kilometrového výletu.

Škoda, že i přes příjemné a odpoledne slunečné počasí se výletu zúčastnilo poměrně málo členů KČT Benešov.

Jen počkej, vlku!

Pod názvem inspirovaným známým animovaným seriálem a pod patronací KČT Benešov u Semil se v sobotu 6. září uskutečnil již čtvrtý ročník turistické orientační hry. O akci pořádané CK Bambuča píšeme v samostatném článku.

Vytvořeno 14.10.2014 22:04:33 - aktualizováno 19.10.2014 23:40:10 | přečteno 1009x | Ing. Jiří Lukeš