Benešov u Semil

12345

Benešovský pohár 2013

IMG 8807

Již v roce 2011 se objevily první úvahy o tom, že bychom mohli vstoupit do Extraligy ČR v požárním útoku. Bohužel, tehdy se nenašel žádný sbor z blízkého okolí, který by se organizace této soutěže zhostil s námi.  Až na podzim roku 2012 jsme se dohodli s SDH Radimovice a společně jsme podali přihlášku. Po předvedené prezentaci, bylo rozhodnuto, že pro rok 2013 bude pořadatelem Extraligy ČR v požárním útoku právě SDH Benešov a Radimovice.

 

A tím to vše začalo.

V neděli 18. srpna 2013 se za krásného slunečného dne konalo 13. kolo závodu Extraligy. Do našeho areálu v Benešově u Semil přijelo soutěžit 41 družstev mužů a 15 družstev žen.
Trať byla perfektně připravená a mohlo se jít na to. Jako první na start se postavilo domácí družstvo, bohužel útok jim nevyšel tak, jak si představovali, a s časem 19,60 skončili nakonec na 28. místě. „Těžká trať, těžká trať“, jsem zaslechla během mého průchodu mezi diváky. Je tedy fakt, že šestnáctkové časy v podání mužů moc k vidění nebyly. Jedni z mála, kteří tuto hranici pokořili, bylo družstvo Jankova (16,81) a právem si z Benešova odvezli první místo a zlaté medaile. V letošním roce to byla pro Jankov pátá soutěž Extraligy, kterou absolvovali. V Seči, v Letohradu Kunčice a v Olšovci si připsali nedokončené pokusy, v Radimovicích čas 17,68. Dalším družstvem, které se postavilo na stupně vítězů, byl Starý Lískovec Sport, s časem 16,89 si odvezli stříbrné medaile. Třetího místa bylo dosaženo časem 16,96 a putovalo do Kunčic B. Se šestnáctkovým časem (16,99) se na čtvrtém místě ještě umístila Trnava.

Sedmnáctkových časů už padalo více. Čas rovných 17,00 jsme mohli vidět v podání kluků z Jinolic a za něj si vysloužili páté místo. Horní Poříčí s časem 17,04 skončili hned za nimi na místě šestém. Sedmá pozice s časem 17,09 byla připsána družstvu ze Žernovníka. Jen o setinku pomalejší čas 17,10 patří Velkým Hošticím, které se usadily na místě osmém. Místo deváté obsadili kluci z Bašnic s časem 17,26 a desáté místo a čas 17,34 patří Pasohlávkám. Na sedm-náctkový čas ještě dosáhla družstva z Libuně, Olšovce, Tuře, Lestkova, Staré Říše a Špiček.

Některým družstvům trať v Benešově moc nesedla. Pěkně rozeběhnutý útok měli kluci z Nevcehle a Sychotína, ale dlouhé prostřiky na pravých proudech, jim znemožnily umístění na předních příčkách. Plumlov měl problémy se zapojením rozdělovače, no a Lavičky, zde byl prostřik na proudu levém.

K vidění bylo i pět týmů, které svůj útok vůbec nedokončily, jednalo se o Podůlší B, Plumlov, Jílové u Držkova, Jeřmanice a Jablonec nad Jizerou.

V kategorii žen se jako první na start postavila děvčata z Benešova u Semil, tréma na domácí půdě udělala své. Nezapojený rozdělovač způsobil, že naděje na pěkné umístění byla v nedohlednu. Chrášťany se startovním číslem 2 si vydobyly i celkově stejný výsledek v soutěži, a to druhé místo s časem 16,48. Děvčata z Vitiněvse benešovskou trať dobře znají, tudíž se dal očekávat kvalitní útok. Časomíra se zastavila na 16,62 a bronz tedy putoval do Vitiněvse. Jako třetí se na start postavila děvčata z Radíkova a svým časem 16,38 si po právu odvezly z Benešova zlaté medaile. Sedmnáctkový čas bychom na výsledkové listině hledali marně. Nízkou osmnáctkou se mohou pochlubit děvčata z Petrůvek, konkrétně s časem 18,02. Na dalších pozicích s časem pod 19 vteřin se pak umístila děvčata, která pravidelně jezdí Jizerskou a Podkozákovskou ligu. Šesté místo náleží Bratříkovu s výsledkem 18,29, sedmé skončily ženy z Malé Skály B a osmé děvčata z Libuně s časem 18,68.

I v kategorii žen byly k vidění tři nedokončené pokusy. Velkou smůlu měla děvčata z Bozkova, kterým se nepodařilo správně odstartovat. Nakonec dostaly možnost svůj útok předvést mimo soutěž, ale ani v tomto případě se nepodařilo útok dokončit.

Za nás, za pořadatele, bych hlavně chtěla poděkovat hejtmanovi Libereckého kraje, Martinu Půtovi, který převzal nad tímto extraligovým závodem záštitu, Obecnímu úřadu Benešov u Semil, Daliboru Lampovi, sponzorům, pánům od časomíry, všem, kteří se podíleli na organizaci celé soutěže, a v neposlední řadě rovněž samotným účastníkům soutěže, kteří do Benešova dorazili. Věřte, že to nebylo vůbec jednoduché, ale naše nově nabité zkušenosti se pokusíme uplatnit v případných dalších námi pořádaných soutěžích.

Co říci závěrem. Snažili jsme se připravit kvalitní soutěž a doufáme, že se nám to i povedlo. Snad se všem u nás v Benešově u Semil líbilo a celý sobotní večer a neděli se dobře bavili. Tak snad někdy příště.

Michaela Menšíková, SDH Benešov

IMG 8284, obrázek se otevře v novém okně

IMG 8995, obrázek se otevře v novém okně

Vytvořeno 10.9.2013 1:13:30 | přečteno 975x | Ing. Jiří Lukeš