Benešov u Semil

12345

Kronikářské ohlédnuí

Nemám čas. Není snad dne, kdy bych tuto větu neslyšela, či sama neřekla. Čas je základní fyzikální veličina, ale zároveň je to veličina velmi proměnlivá. Někdy plyne pomaleji, někdy rychleji a někdy přímo uhání. Nechceme-li, aby nám náš čas proplul mezi prsty, měli bychom umět na chvíli se zastavit a ohlédnout se. Jen tak uvidíme, jestli jsme svůj čas nepromarnili, jen tak poznáme, co nám ještě může přinést.

Jednou z příležitostí k takovému ohlédnutí jsou setkání a jedno velké setkání - sjezd rodáků - nás právě teď čeká. To je akce, na níž může být naše obec právem hrdá a která se letos koná již pojedenácté. První sjezd rodáků a bývalých žáků zdejší školy se konal už v roce 1934, druhý v roce 1949, třetí za dalších patnáct let, čtvrtý už po deseti letech a od roku 1979 se tato setkání konají každých pět let.

Rodáků sice ubývá, ale těch, kteří v Benešově prožili kus svého života, mají tu příbuzné, známé, přátele, kamarády, vrstevníky či spolužáky je stále dost. Život je často zanesl i do míst značně vzdálených, za hranice i za moře, kus Benešova si ale odnesli ve svém srdci a ve vzpomínkách. Především pro ně obecní úřad a místní spolky sjezdy pořádají, pro ně vymýšlejí co nejpestřejší kulturní program, jim věnují bezpočet hodin příprav, chystání, organizování a také nervy a bezesné noci, zda to i tentokrát všechno klapne.

Ještě k někomu ale všechno zmíněné úsilí míří. K lidem, kteří mezi námi již dávno nejsou, k lidem, kteří před mnoha lety tuto tradici založili. K předkům, kteří po staletí tuto vesnici budovali, kteří v ní zanechali otisk sebe, svých životů. Na ně navazujeme, jim se zodpovídáme, jim toužíme dokázat, že to také zvládneme. Stejně dobře (nebo snad dokonce lépe). A tak je to správně. V tom je obsažena ona soudržnost generací, všechno to, co dělá vesnici vesnicí - ne jen místem, kde zrovna teď bydlíme.

Benešov má dlouhou a zajímavou historii. Osudy nejstarších statků a chalup jsem se pokusila zmapovat v knize Místopis obce Benešov u Semil, která vyšla v roce 1999 při příležitosti 9. sjezdu rodáků. Tehdejší vycházku „od gruntu ke gruntu“ si letos můžeme zopakovat. Na dalším sjezdu rodáků už si zájemci mohli číst v knize Jak šel život aneb Benešov u Semil ve století dvacátém. Mozaika událostí důležitých i nepodstatných ukázala, co všechno se vejde do jednoho století i v nevelké obci, jakou je Benešov. I když oněch významných událostí, perliček, kuriozit a střípků lidských osudů byla víc než tisícovka a doprovázelo je víc než 200 reprodukcí fotografií, listin, pozvánek a dalších dokumentů, zdaleka se sem nevešlo vše.

Bohatá historie ochotnického spolku Jizeran by si zasloužila víc než jen sloupek v knize Místopis českého divadla. A kdo dneska ví, jak málo stačilo, aby se z poloviny obce stala přehradní nádrž? Zapomněli jsme, jak pohnuté osudy se skrývají pod jmény na pomníku padlých i to, jak život zdejších lidí ovlivnilo vybudování tří továren. Benešovská škola, která ve 30. letech 20. století patřila k průkopníkům pokrokového školství v Československu, bude mít letos kulaté výročí. A brzy bude mít narozeniny i sama obec. Vždyť první písemná zmínka je z roku 1411, takže nás čeká 600. výročí - a to už je důvod k důstojné oslavě.

Je toho hodně, o čem by se mohlo a mělo psát. Čas sice nemám, ale na tohle si nějaký najdu. Co bohužel nenajdu, to jsou fotografie, plakáty, stará školní vysvědčení, průkazy členů zdejších spolků, soukromé zápisky, rodinné kroniky … Ale možná právě vy je máte doma v šuplíku či na půdě. Možná se vám nezdají důležité. Jenže málokdo už ví, jak to dřív vypadalo na Hradišťatech či v Babí, kde stála boží muka, jak se nakupovalo v místních obchůdcích, jaká byla původní divadelní opona… Sjezd rodáků je dobrou příležitostí, jak tyto a mnohé další mezery zaplnit. Pokud se s fotografiemi či jinými dokumenty nechcete rozloučit, dnešní technika umožňuje jejich šetrné okopírování a uchování. Je škoda, když skončí v kamnech či popelnicích. Tak totiž zmizí povědomí o našich předcích i o nás. A to se - stejně jako čas - už nedá vrátit.

Mgr. Lenka Holubičková, kronikářka obce
Benešovská ohlédnutí před sjezdem rodáků 2009

Vytvořeno 22.11.2009 21:07:08 | přečteno 2555x | Ing. Jiří Lukeš