Benešov u Semil

12345

6. Pod Strážníkem

Blízko středu obce se nachází vrch zvaný Strážník (456 m n. m.). Jeho jméno najdeme již v josefínském katastru z roku 1785, dějiny tohoto místa jsou však nejspíš mnohem starší.

Těžko prostupný prales, jehož středem byly Krkonoše, pronikal ještě ve 12. století hluboko do vnitrozemí. Roku 1143 údajně sahal až ke Kumburskému Újezdu. Potřeba obchodovat s národy žijícími na druhé straně hor si vynutila zřízení zemských stezek. V pohraničních hvozdech byly prosekány cesty, po kterých pak obchodníci přiváželi na soumarech sůl, koření a další vyhledávané zboží.

Na Klaudiánově mapě Čech z roku 1518 je naznačena stezka vedoucí z Prahy přes Turnov do Vratislavi. Poblíž dnešního Železného Brodu se asi rozdvojovala, jedna větev vedla dál k Navarovu a Vysokému, druhá k Semilům, Jilemnici a přes Krkonoše do Vratislavi. Tyto stezky tedy sloužily především obchodu, ale představovaly také jisté nebezpečí. Mohl se po nich do země dostat i nepřítel.

Podle Jana Zemana (byl bratrem Antala Staška) a Viléma Vaníčka byly proto podél těchto míst zakládána strážní stanoviště zvaná strážnice čili varty. V noci zář ohně a ve dne kouř měly upozorňovat hlídky na okolních kopcích na blížící se nebezpečí. Téměř ve všech sousedních vesnicích jsou kopce a vrchy se jmény připomínajícími dávné hlídky: nad městem Semily Varta a nedaleko ní Světlá, na Čikváskách Strážnice, pak Strážník u Peřimova a Strážník na Nouzově. A mezi nimi také Strážník nad Benešovem. Možná, že i z něho dávní obránci země vysílali svá varování.

Vytvořeno 22.11.2009 13:57:49 | přečteno 991x | Ing. Jiří Lukeš