Historie
Obec Benešov byla založena jako lesní lánová ves ve druhé polovině 13. století Benešem z Vartenberka. Místní název Hrad a Hradiště a také blízkost několika Strážníků, které chránily zemské stezky, upozorňují na možnost mnohem staršího slovanského osídlení.
První písemná zmínka o obci je z roku 1411, kdy ves patřila k semilskému panství. Na ruční zpracování lnu a bavlny navázala v 80. letech 19. století tovární výroba. Strmé skalnaté břehy zvedající se od Jizery, byly v letech 1877-1878 přeťaty silnicí Semily - Sytová, která umožnila rozvoj této části obce. V roce 1880 nechal František Matouš postavit kamenný splav a přízemní dřevěnou budovu přádelny bavlny. Byla to první česká textilka na celém toku Jizery. Další textilní továrna byla postavena o čtrnáct let později na Hradišťatech. Část obce pod skálou Mošnou, kde do roku 1877 nestálo jediné stavení, i samota Hradiště se během několika let změnily k nepoznání.
Veškeré informace o dění v blízké či vzdálenější minulosti jsou zachyceny v obecní kronice. Z pera současné kronikářky Lenky Holubičkové také pochází zajímavá publikace Místopis obce Benešov u Semil, vydaná u příležitosti Sjezdu rodáků a přátel Benešova v roce 1999. V roce 2003 byla vydali manželé Holubičkovi novou knihu s informacemi z minulosti obce - Jak šel život aneb Benešov u Semil ve století dvacátém.