Informace o obci
Obec Benešov u Semil se rozkládá na jižním svahu Benešovského vrchu (567 m. n. m.), z něhož je pěkný pohled na hřebeny Krkonoš, Ještěd, Tábor, Kozákov a Kumburk. Malebná zákoutí vytváří Jizera, která tvoří přirozenou jižní hranici obce a do níž se vlévá všech šest benešovských potoků. Ty protékají kouzelnými roklinami a na své cestě vytvářejí i malé vodopády. Umožňuje jim to i výškový rozdíl obce, který činí na necelých třech kilometrech 236 metrů.
Mozaika informací
Obec má 852 stálých obyvatel (v roce 1910 čítala 1652 obyvatel), její rozloha je 546 hektarů.
Nejvýznamnějšími památkami obce jsou kamenný kříž z roku 1788, dvě výklenkové kapličky z 19. století, pomník Mistra Jana Husa z roku 1901 a několik roubených stavení podkrkonošského typu. Na hranici obce se nachází dřevěný krytý most přes řeku Jizeru.
V obci působí aktivní spolky (SDH, TJ, divadlo, myslivci), které pro občany i návštěvníky Benešova každoročně připravují bohatý kalendář kulturních a sportovních akcí. Nachází se zde obecní úřad, základní a mateřská škola. Ve vile Tereze nedaleko továrny sídlí škola pro děti s kombinovanými vadami.
Benešov je ideální výchozí místo pro turistiku a cykloturistiku. Obcí procházejí dvě značené cyklotrasy. V létě je možnost přírodního koupání a rybaření. Na břehu Jizery se v blízkosti obce nachází golfové hřiště. V zimě jsou zde dobré podmínky pro lyžařskou turistiku, z Benešova vede stopa směrem k Vysokému nad Jizerou. Nad vrchem Strážník, na poli zvaném Na Kamenci, je naleziště chalcedonů, achátů, jaspisů, opálů a křišťálů.
Benešov u Semil je členem svazku obcí Mikroregion Pojizeří, územně spadá do okresu Semily a Libereckého kraje a je členem Euroregionu Nisa. Od nejbližšího regionálního centra, města Semily, je vzdálena 3 kilometry (v závislosti na tom, ve které části obce se právě nacházíte).