Benešov u Semil

12345

Informace o situaci v obci v souvislosti s COVID-19

Vazeni spoluobcane, rada bych Vas oficialne informovala , ze k dnesnimu dni 8. 4. 2020 se na uzemi obce Benesov u Semil vyskytl prvni potvrzeny pripad nakazy Covid-19. Prosim Vas o dodrzovani zakladnich hygienickych opatreni a hlavne o zachovani klidu. O vsem Vas budeme i nadale informovat.  Veronika Slavikova, starostka obce

Vážení spoluobčané,

mnozí máme za sebou měsíc plný starostí. Situace ohledně pandemie koronaviru změnila naše životy prakticky ze dne na den, někomu přidala spoustu starostí, ať už těch pracovních, ale i osobních. Zvedla se míra solidarity, staráme se nejen o své blízké, ale často pomáháme, kde se dá. Co nám ale tenhle stav dal je i čas. Všechno se pozastavilo, utlumily se aktivity, mnozí nechodíme do práce, někdo se dokonce nudí. Před sebou máme svátky jara, období Velikonoc a doufám, že tyto chvíle prožijeme tak, jak jsme zvyklí, i když bez tradiční koledy a velké společnosti kamarádů či blízkých. Vláda začala striktní nařízení rozvolňovat a máme pocit, že se konečně po dlouhém měsíci můžeme alespoň trochu nadechnout a žít.

Situace u nás v Benešově je bohužel v tuto chvíli složitá. Dne 8. 4. 2020 byl ze strany hlavního hygienika Libereckého kraje potvrzen první pozitivní případ nákazy Covid-19 v naší obci. Nemá cenu tuto informaci tajit. Nemá cenu se tímto jakkoli stresovat a už vůbec ne někoho za toto odsuzovat, či mu dávat za vinu prvenství. Každý, kdo chodíme do práce, kdo jdeme nakupovat, ale i ti kteří nedodržují nařízení vlády a porušují karanténu, grilují s přáteli na kopečkách, ti všichni jsou tímto stavem ohroženi. Za současného stavu nevíme, kdo si toto onemocnění odkud „přinese“ a zda za to může jeho nerozvážnost, nebo běžná životní rutina. Moc prosím, všechny, aby se jakkoli nestresovali, neobávali se nejhorších scénářů. Důležité je udržet klid a zdravý rozum, dodržovat všechny základní hygienické návyky a opatření, o kterých se rozepsala paní MuDr. Nováková v následujícím článku. Je třeba vyhýbat se kontaktu s osobami mimo domácnost. Nezapomínejme, že stále přetrvává „Zákaz volného pohybu osob a setkávání se“. Pokud to jde, vypusťte tedy kontakt se staršími rodiči a prarodiči, pomozte jim obstarat potřebné, ale nevystavujte je svým dlouhým návštěvám.

Co se týče Benešova, celou situaci řešíme s hlavní hygieničkou okresu Semily a dle jejich rad budeme nadále postupovat. Znova nabízíme pomoc jak seniorům, nemocným, ale i rodinám s malými dětmi a domácnostem v karanténě. Rádi Vám, zajistíme nákupy a obstaráme léky. Pokud byste potřebovali poradit s nastalou situací, neváhejte nás kontaktovat. Všem občanům nabízíme možnost doručení roušek do Vaší schránky. Během nouzového stavu jsme jich rozdali na 200 kusů a stále tu zásobu od dobrovolnic a dobrovolníků, kteří nám je ušili máme. Tímto bych ráda ve stručnosti poděkovala všem dobrovolníkům za ochotu a za vydaný materiál, určitě se v budoucnu k tomuto poděkování vrátím v řádném vydání Benešovských novin.

Na závěr bych Vás, chtěla poprosit za všechny, kterým tato nemoc zkříží cesty. Buďme k sobě ohleduplní. Vyvarujme se scénářů z jiných obcí, kde tato nemoc rozdělila nejedno přátelství a nemocní se stali psanci. Naopak, mluvme otevřeně, problém je plošný, pere se s ním v tuto chvíli celý svět a situace opravdu není jednoduchá. Bylo jen do času, kdy se objeví i u nás, proto věřím, že najdeme míru pochopení a sounáležitosti. Tyto chvíle překonáme nejen ve zdraví, ale i psychické pohodě. Přeji Vám krásné svátky, bez starostí, pevné zdraví a hlavně brzký konec všech strachů, které nám Covid-19 přináší.

Mgr. Veronika Slavíková, starostka obce


Vytvořeno 9.4.2020 11:38:38 | přečteno 1366x | Ing. Jiří Lukeš