Benešov u Semil

12345

Důležité informace ke změně dodavatelů energií

ERU   leták senioři DPI

Informace Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v souvislosti s ukončením činnosti dodavatelů energií a přechodem do režimu Dodavatele poslední instance (DPI). 

Energetický regulační úřad (ERÚ) se obrátil na Svaz měst a obcí ČR s žádostí o pomoc a spolupráci a to především při aktivaci občanů, bývalých zákazníků některého z končících dodavatelů, kteří doposud žádným způsobem nereagovali na přechod do režimu Dodavatele poslední instance (DPI. Jen pro uvedení do kontextu - dle informací ERÚ jde např. u bývalých zákazníků skupiny Bohemia Energy o celých 25% z oněch 900 000 – tedy nikoliv zanedbatelný počet.

Vzhledem k tomu, jak vysoké jsou ceny v režimu DPI a také k tomu, že dodavatel poslední instance má povinnost zásobovat zákazníka energiemi pouze po dobu 6 měsíců, je nasnadě reagovat co nejrychleji. Svaz měst a obcí ČR sdílí obavy ERÚ a to sice, že značnou část zákazníků, kteří doposud nenavázali komunikaci s DPI budou tvořit především lidé starší, bez adekvátního rodinného zázemí, kteří se v situaci mnohdy velmi těžko orientují a možná se dokonce i bojí nějakým způsobem nyní reagovat. 

Z dílny ERÚ vzešel ikona souborustručný, jednostránkový leták, na kterém mohou senioři nalézt základní informace o tom co dělat. Kromě letáku připravil ERÚ i krátkou ikona souborubrožuru pro zastupitele a zaměstnance místních samospráv. Naleznete zde základní kompendium informací, které se váží k režimu DPI a obecně ke změně dodavatele energií. 

Jak všichni víme, jsou to právě starostové a obecní aparát, ke kterému mají občané nejblíže a kam se povětšinou obracejí nejdříve. Problémem není jen přechod od DPI k běžnému dodavateli, ale i činnost tzv. „energošmejdů“. Opět a stále se snaží využít strachu, důvěřivosti a nedostatku informací na straně spotřebitelů. Prosím, využijme vánočních svátků nejen k příjemnému, byť za současné epidemiologické situace značně omezenému setkávání, ale i k informování a ochraně našich blízkých a přátel. 


Vytvořeno 3.12.2021 12:00:46 | přečteno 347x | Ing. Jiří Lukeš