Benešov u Semil

12345

Solidární příspěvek

solidarni prispevek A4

Otázky a odpovědi k příspěvku pro solidární domácnost • Jak mám požádat o příspěvek? 
  Od 11. dubna bude zpřístupněna naše aplikace davkyuk.mpsv.cz, přes kterou bude možné požádat si o příspěvek bez návštěvy Úřadu práce. Solidární příspěvek je 3.000 Kč na osobu ubytovanou v daném měsíci déle než 16 po sobě jdoucích dnů. Maximální příspěvek pro jednu domácnost je 12.000 Kč, tedy za 4 a více ubytovaných osob (včetně dětí). O příspěvek můžete zažádat od o měsíc zpětně, tedy v dubnu za březen.
 • Kde mám nahlásit, že mám kapacitu někoho ubytovat?
  Nabídku ubytování v domácnostech a poptávku ukrajinských uprchlíků propojují neziskové organizace. Ubytování můžete nabídnout i přímo někomu, koho znáte. Pro přiznání solidárního příspěvku poskytovatel podepíše čestné prohlášení s čísly víz a pasů ubytovaných osob. Více informací naleznete v sekci „Nabídnout pomoc“ na webu www.nasiukrajinci.cz. 
 • Mohu nabídnout i jen malý pokoj se sdílenou kuchyní a koupelnou? 
  Ano, stačí třeba nevyužívaný dětský pokoj. Předpokladem je, že ubytovaným osobám zajistíte prostor pro odpočinek (dostatečně velký pokoj pro ubytované osoby včetně postelí/matrací), prostor pro přípravu stravy (možno zpřístupnit vlastní vybavenou kuchyň nebo zřídit provizorní s vařičem a lednicí), koupelnu a WC (opět mohou být sdílené) přístup k pitné vodě. 
 • Jak mám prokázat, že u mě Ukrajinci bydlí? Musím s nimi uzavřít nějakou smlouvu?
  Není třeba uzavírat smlouvu. Do žádosti o příspěvek uveďte identifikaci ubytovaných osob, aby bylo možné ověřit oprávněnost čerpání příspěvku. 
 • Když mám volnou chatu, kolik lidí mohu ubytovat? Nebo mám nahlásit ubytovací kapacitu krajskému asistenčnímu centru?
  Všem ubytovaným osobám musíte zajistit dostatečný prostor pro odpočinek, kuchyň, koupelnu, WC a přístup k pitné vodě. Příspěvek můžete ovšem požadovat maximálně na 4 osoby v celkovém součtu 12.000 Kč. Více ubytovaných nebude v celkové výši příspěvku zohledněno. 
 • Mám nárok na příspěvek pro solidární domácnost v případě, že jsem ubytoval uprchlíky v prostorech, které za normálních okolností pronajímám na své IČO?
  Na příspěvek máte nárok, pokud nemovitost poskytujete jako fyzická osoba a máte oprávnění s nemovitostí nakládat. 
 • Musím příspěvek pro solidární domácnost danit?
  Ne, tento příspěvek je osvobozen od daně z příjmu. 
 • Jak bude stát kontrolovat, že na dané adrese skutečně uprchlíci bydlí?
  Systém je založen na kontrole údajů o poskytovateli a ubytovaném v databázi veřejné správy.
Vytvořeno 27.4.2022 11:56:11 | přečteno 803x | Ing. Jiří Lukeš