Benešov u Semil

12345

Čtyři soutěže přinesly škole mnoho radosti

Benešovská škola sbírala na jaře další úspěchy v soutěžích a přeglídkách.

Vítězství Vojtěcha Mifky a 5 čestných uznání v okr. kole recitační soutěže (16. 3. 2017)

Škola se pravidelně zúčastňuje recitační soutěže a v posledních sedmi letech se třem dětem podařilo 4krát probojovat do krajského kola v Liberci: 2krát Anně Mifkové (ta se zařadila také mezi tři vítěze), jednou Nelle Lukešové a  letos Vojtěchu Mifkovi (3. roč.) v I. kategorii (Jiří Žáček: Myš a kočka, soutěžilo 19 dětí). Bohužel, neslyšel jsem ho, ale podle výroků poroty se mi zdálo, že o jeho vítězství nebylo pochyb. Anička Cellerová zaplatila nováčkovskou daň a odnesla si účastnický diplom. Výborně si vedlo pět zástupců školy ve 2. kategorii (soutěžilo 26 recitátorů). Všichni (!) dostali čestná uznání: Aneta Dohnalová (4. roč.), Terezka Mašková (4. roč.), Nella Lukešová (4. roč.), Zdeňka Janatová (5. roč.) a Václav Svoboda (5. roč.). Z pěkných výkonů našich dětí jsem měl radost. Tak úspěšní jsme ještě v okresním kole nikdy nebyli. Sklidili jsme zasloužený obdiv. Výborná propagace školy.  

Oblastní divadelní přehlídka O desenského medvěda (24. 3. 2017)

V bouřlivém prostředí kulturního domu Sklář v Desné soutěžil Jizeránek letos z důvodu přeložení Turnovského Štěku z 9. 3. na 16. 3., čímž došlo k souběhu divadla s recitační soutěží (turnovští pořadatelé neměli již žádný termín), kam bychom nemohli jet. A to by byla určitě škoda. Přijely soubory z Tanvaldu, Plav, dva z Jablonce nad Nisou, Železného Brodu a Turnova. Naše děti nezahrály špatně, ale v hlučném sále zcela zanikly některé jejich repliky. Rozhodl jsem se, že soubor nezúžím, a proto jeviště v Desné přivítalo 35 našich herců a zpěváků. Dostali jsme diplom za nejpočetnější a nejzpěvnější soubor přehlídky. Porota právem ocenila práci s tak velkým počtem dětí (ve škole zůstalo pouze 8 žáků). To by mělo být také smyslem soutěžení. Aby dostal - pokud možno - příležitost každý. Arciť, vždy to nejde. Upřímné poděkování si zaslouží pí učitelka Jitka Lampová nejen za údržbu krojů, ale zvláště za organizování a oblékání takového „zástupu dětí“.

zs desna kral, obrázek se otevře v novém okně
zs desna spolecna, obrázek se otevře v novém okně 
Jizeránek se zúčastnil divadelní přehlídky O desenského medvěda (24. 3. 2017)

Stříbrné pásmo z Jablonce nad Nisou (4. 4. 2017) pro Jizeránek

Potvrdit úspěch je vždy těžší než získat první "vavřín". Letos se čtyřiadvacetičlenný Jizeránek opět představil na oblastním kole přehlídky školních dětských pěveckých sborů (Městské divadlo Jablonec nad Nisou). V konkurenci dalších sedmi účastníků (tři sbory z Liberce, tři z Jablonce n. Nisou, jeden z Nové Vsi u Jablonce nad Nisou) se opravdu neztratil. Zpíval tyto písně: Koulelo se koulelo (lid. v aranži Karla Sládka), Mýdlová bublinka (J. K. Vaňhal), Našel jsem jo pytliček (slezská lid. v úpravě I. Hurníka), Pasu kozy na stráni (lid. z Novopacka - zpívána bez průvodu klavíru, povinnost soutěžících), Cestička k domovu (text K. V. Rais, hudba J. Vávra). Na klavír nás výborně doprovázel pan Bc. Radek Hanuš, varhaník a ředitel ZUŠ Karla Halíře ve Vrchlabí. 

Děti byly soustředěné, odvedly pěkný výkon a dokázaly, že je loňský úspěch povzbudil. Hezky náš výkon hodnotil v soukromém rozhovoru p. Václav Brádle, jeden z členů poroty. Řekl: „Mezi všemi sbory, které soutěžily ve vaší kategorii, jste se rozhodně neztratili.“  Do budoucna se můžeme dívat s nadějemi, protože odchází pouze jedna zpěvačka z 5. ročníku. Vzhledem k tomu, že zpíváme před začátkem výuky každý den, budou se děti lepšit a je určitá naděje, že by nás mohlo jet příští rok i víc. Děkuji dětem za vzornou reprezentaci, p. řediteli R. Hanušovi za doprovod i účast na dvou zkouškách a paní uč. J. Lampové za pomoc při organizaci dětí. Nemohu nezmínit ještě setkání s RNDr. Jiřím Čeřovským, mým spolužákem ze semilského gymnázia a bývalým světovým dorosteneckým rekordmanem v běhu na 100 m překážek. Dnes pracuje jako ředitel na ZŠ v Liberecké ulici v Jablonci nad Nisou. Doprovázel sbor své školy na trubku. Hezky jsme si popovídali.

zs stribrne pasmo spolecna, obrázek se otevře v novém oknězs stribrne pasmo, obrázek se otevře v novém okně
Jizeránek na soutěži v Městském divadle v Jablonci n. Nisou.
Vlevo sedí klavírista Bc. Radek Hanuš, vpravo sbormistr Mgr. J. Vávra (4. 4. 2017). 
Terezka Mašková, Jaroslav Vávra a Nella Lukešová přebírají Stříbrné pásmo (vlevo porota, 4. 4. 2017).

Vynikající úspěch Vojty Mifky (sobota 22. 4. Krajské kolo recitační soutěže v Liberci)

Vojtěch Mifka, žák 3. ročníku, se zařadil mezi tři nejlepší recitátory v kraji, ač nebyl zcela zdráv. V konkurenci 10 recitátorů (2 z Liberce, 2 z Jablonce, po jednom ze Železného Brodu, Nového Boru, Turnova, České Lípy, Chotyně a Benešova u Semil - nejmenší obce) podal výborný výkon v soutěži, která měla velmi dobrou úroveň. Vždyť do Experimentálního studia v Lidových sadech přijeli jen vítězové ze čtyř okresů kraje (Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa a Semily). Vojta dostal vkusný diplom s čestným uznáním poroty, napsaném na  červené stuze, a poukázku na knihu v hodnotě 300 Kč. Blahopřejeme! V krajském kole porota nevyhlašuje 1., 2. a 3. místo, ale vyhodnotí pouze tři nejlepší recitátory. Ostatní dostávají účastnický diplom a čokoládu. Děkuji p. Janu  Mifkovi a jeho mamince pí Petře Burešové, kteří Vojtu i mne na soutěž dovezli. Bylo to příjemné a úspěšné dopoledne Mgr. J. Vávra

zs mifka, obrázek se otevře v novém okně

Vojtěch Mifka, úspěšný recitátor
(1. v okrese, mezi třemi nejúspěšnějšími v kraji).

.


Vytvořeno 25.4.2017 0:09:22 | přečteno 732x | Ing. Jiří Lukeš