Benešov u Semil

12345

Milé hrdinky, milí hrdinové

Milé hrdinky, milí hrdinové, takto bych chtěla pozdravit všechny děti a jejich rodiče naší školy. Život se vám v mnoha případech obrátil vzhůru nohama a vy se s tím musíte porvat zuby nehty.


Drazí rodiče, 

mohu se vás takto na dálku zeptat? Vzbudí se vaše milované dítě ráno v sedm, dojde se umýt, nachystá rodině snídani a vrhne se na úkoly, aby je mělo co nejdříve hotové a mohlo vám pomoci v domácnosti či při práci na zahradě? Ano? Dejte mi, prosím, vědět, kde jste vaše dítě koupili a jak dlouho vydrží na jedno nabití. Nechce vaše dítě vstávat, nechce se mu do úkolů, odbíhá od nich při každé možné příležitosti a věta „ukliď si po sobě“ u něj vyvolá znechucený pohled? Potom máte doma běžné dítě a jste na tom zhruba jako 99 % ostatních rodičů. Ruku na srdce, byli bychom my v dětství jiní? V posledních dnech toho mají mnozí „plný kecky“, já doporučuji opakovat si mantru: zlobivé dítě = zdravé dítě. Nechci však v žádném případě zlehčovat váš současný úděl. Nebudu snad ani vyjmenovávat, kolik toho musíte v této době zastat. Zaměřím se tedy pouze na oblast vzdělávání. Chtěla bych vám poděkovat, jak vzorně jste přebrali naši učitelskou roli. Nikdo vás tomu neučil, a přitom zvládáte domácí vzdělávání, které je náročnější než to ve škole. Tímto se dostávám k prosbě na děti:

Milé děti,

nezlobte se na své rodiče, když po vás chtějí, abyste plnily své školní povinnosti. Není to proto, že by vás neměli rádi. Právě naopak! Jste jejich poklad a oni se snaží při vaší výchově vykonat kus dobré práce i přesto, že mají svých povinností a starostí až nad hlavu.  Nepochybuji o tom, že si mnoho z vás všimlo, jak těžké období vaši rodiče prožívají. Pomozte jim. Vím, že to ani vy nemáte jednoduché. Ano, nemusíte vstávat brzy ráno, nemusíte brát na záda školní tašku a celé dopoledne sedět v lavici. Místo toho jste však v izolaci, často odtrženi od přátel, nuceni se soustředit na mnoho úkolů v domácím prostředí.  Nejde všechno lehce? Nevadí. Nebojím se, že byste byli negramotní, jak se psalo v jednom článku. Povím vám upřímně – existuje nepatrná možnost, že během života zapomenete druhy přídavných jmen nebo všechny pravé přítoky Vltavy. Myslím si ale, že dovednosti a zkušenosti, které získáváte v těchto chvílích během pobytu doma, nezapomenete nikdy. Nezapomenete, že se v těch nejtěžších chvílích dovede semknout celý národ a pomáhat si navzájem. Nezapomenete, že silnější ochraňují slabší, mladí lidé své babičky a dědečky, firmy i jednotlivci dávají svůj materiál a práci na pomoc potřebným. Jste součástí doby, kdy naše zem, a tedy i vy, jde vzorem zemím ostatním. A navíc náš národ i tuto situaci zvládá s humorem. Buďte hrdí na svou zem, buďte hrdí na sebe. Nemám strach o vaše vzdělání. Právě totiž získáváte možná ty nejcennější zkušenosti v životě. A vím, že to jsou především vaši rodiče, kteří vám jdou příkladem. 

Milí rodiče, přeji vám hodně sil, hodně optimismu a zdravé děti. Snad jste se již přesvědčili, že pokud máte nějaký problém s domácí výukou, můžete se na nás obrátit.

Milé děti, moc na vás myslíme. Vzpomínáme na každého z vás a říkáme si, jak se máte, co prožíváte, jak se má vaše rodina? Věříme, že nám to brzy budete samy všechno vyprávět…

Za celý tým zaměstnanců Základní školy a Mateřské školy Benešov u Semil posílá pozdrav
Monika Hnídková

Vytvořeno 22.5.2020 12:54:19 | přečteno 439x | Ing. Jiří Lukeš