Benešov u Semil

12345

Zprávy ze školy a školky - prosinec 2012

Aktuální informace z benešovské školy, jak je přináší prosincové číslo Benešovských novin.

Rozsvícení vánočního stromu O Břetislavovi a Jitce aneb Co nás potěšilo 

Tentokrát jsme u Rozsvícení vánočního stromu (2. prosinec) nehráli vánoční hru, ale krátké představení Markéty Chmelové O Břetislavovi a Jitce.  Jeden z nejznámějších příběhů českých dějin, o jehož věrohodnosti vedou historikové stále spory, jsme nacvičili proto, že letos uběhlo 800 let od vydání Zlaté buly sicilské. Pro poněkud upravenou hru oživenou písní nám vyrobila krásné úbory řádových sester paní Jana Janatová. Musely jí dát hodně práce, a proto si zaslouží naše upřímné poděkování. Oblečení škole navíc vždy daruje, takže nám zůstává na další divadelní produkce. 

V samotném představení podaly děti – dle hodnocení rodičů, velmi dobré výkony. Líbila se jim jejich zřetelná výslovnost i herecký projev, vtip hry a kulisy, které s dětmi namalovala pí vych. Jana Zajícová. Protože divadlo je záležitostí celé školy, děkujeme také pí Jitce Lampové, která organizovala děti, připravovala s nimi rekvizity, pomáhala je s paní Janatovou strojit do historických obleků, výrazně se zasloužila o přípravu třídy a plnila i další úkoly. Z herců pak chválím zvláště Michala Vosmíka (Břetislav), který zvládl velmi dobře delší text, vtipně ironického Daniela Rypla (1. družiník a důvěrník knížete), divadelní vypravěčku Aničku Mifkovou –  obecenstvo velmi zaujala, Ondřeje Skalského, jenž se každým rokem výrazně lepší, kouzelně stydlivou krasavici Terezku Seidlovou (Božena), abatyši Kláru Housovou, krásnou Jitku (Eva Nováková), jak se zpívalo (a písně nelžou), rozhodného klíčníka Karla Janatu, tvrdé družiníky – Viléma Polmu, Matěje Špirocha, Václava Svobodu Jana Jakuba Cellera, který měl pěkný rytířský oblek. Moc se líbily také řádové sestry (Zdeňka Janatová, Natálie Bártová a Šárka Matěchová) se svým konstatováním „a je to v prčici“ a pozdravem „tak čao“.  V letošním roce u nás končí páťáci. S touto partou, posílenou o žáky nižších ročníků, bychom rádi zopakovali Erbenův Zlatý kolovrat.

Upozornění: Od 7. 12. 2012je na stránkách obce zveřejněno video z Rozsvícení vánočního stromu.

Jsme rádi, že taneční kroužek vede paní učitelka Ilka Kulichová

Na Rozsvícení vánočního stromu zatančily na návsi děti naší základní školy. V promyšleném pásmu za doprovodu pečlivě vybraných vánočních koled vystoupily u Svaté rodiny. Už v červnu na akademii prokázaly, že se neustále zlepšují. Je to samozřejmě také tím, že s nimi paní učitelka začíná pracovat už v mateřské školce. Jejich vystoupení bylo velmi pěkné. Tanečníci dobře vnímají hudbu a souzní s ní. Skupina dětí z mateřské školy se představí rodičům na Vánoční besídce v úterý 18. prosince 2012 od 15 hod. O taneční rodině Kulichových (Ilja, Markéta a Radka) vyšly dva dlouhé články v odborném časopise Tam tam (č. 2 a 3, vydává NIPOS ARTAMA), které oceňují jejich práci s tělesně postiženými a neslyšícími lidmi. Jestliže jste někdo navštívil jejich taneční pořad O naději (16. 11. 2012 v KC Golf Semily, spoluúčinkovala skupina tělesně postižených PATZ z Jablonce nad Nisou),dáte mi za pravdu, že to bylo neobyčejné krásné a jímavé představení.

Poděkování 

Děkuji pí učitelce Jitce Lampové za podíl na loutkovém představení Kašpárkova čarovná kaše a benešovskému ženskému pěveckému sboru, s kterým jsme se  tři čtvrteční odpoledně připravovali na Zpívání na schodech.  Kromě tradičních českých koled jsme nacvičili méně známé písně Dobrý král Václav, My Vánoce přejem šťastné (Anglie), Spi, Ježíšku, spi (Ukrajina) a Gatatumba (Už to zvoní, Španělsko). Vážíme si všech, kteří se jakýmkoli způsobem na Rozsvícení vánočního stromu podíleli.

Charita

Také letos jsme ve škole i školce podpořily OS Píšťalka, když si děti i učitelé zakoupili záložky, ozdobné kolíčky a tužky s gumou.

Výrobky dětí

Také letos děti 4. a 5. ročníku vyráběly s pí uč. Lampovou adventní věnce ze šišek a svícny ze slaného těsta. S paní vychovatelkou Zajícovou dělaly všechny ročníky svícny z kamenů, vánoční ozdoby z korálků (pomáhat přijela opět paní Čapková), zdobily vánoční svíčky a v posledním týdnu  si každé připraví vánoční přání.

Barbora

obdarovala děti MŠ a ZŠ dne 4. prosince v dopoledních hodinách. Předčasně se u nás zastavil Ježíšek a přinesl dětem MŠ i ZŠ dárky. Když jsme si to tak počítali, zaplatil za ně 11 981 Kč.

Základní škola děkuje všem pracovníkům a zaměstnancům OÚ v Benešově u Semil, rodičům i přátelům školy za pomoc v roce 2012. Jim všem, benešovským občanům, dětem a zaměstnancům školy přeji radostné Vánoce, štěstí a zdraví v novém roce.

 Mgr. Jaroslav Vávra, ředitel školy  

Vytvořeno 13.12.2012 16:37:14 | přečteno 1544x | Ing. Jiří Lukeš