Benešov u Semil

12345

Zprávy ze školy - říjen 2014

Říjnové informace o aktuálním dění z benešovské školy připravené pro říjnové číslo Benešovských novin. 

Ještě k zahájení školního roku (1. 9. 2014), kroužky

Na uklizené půdě, kde ošetřil p. Karel Kubeš vazbu, podbití i podsady proti dřevomorce, se uskutečnilo představení „Jak šel Honza z Benešova u Semil do světa“ (Divadlo Na cestě Liberec). Milé bylo přivítání prvňáků a snad důstojné odhalení busty T. G. Masaryka v mezipatře. Zdařilý záznam úvodního dne natočil p. Vl. Kroupa, fotografovala pí J. Hloušková. Vše je k zhlédnutí na stránkách školy, které jsou součástí webových stránek obce. Taneční kroužek navštěvuje 14 z 26 dětí MŠ a 13 z 30 žáků ZŠ, pohybové hry 24 žáků ZŠ. 

Podzimní školní výlet (17. 9.)

Výlet na hrad Pecka provázelo po celý den krásné počasí. Naše cesta nebyla věru jednoduchá a nepochybně vstoupí do historie. Ranním linkovým autobusem se dostalo 29 dětí 1. – 5. roč. do Semil a odtud vlakem do Staré Paky. Do Nové Paky jsme cestovali objednaným autobusem (linka používá malé autobusy) a na Pecku opět linkovým autobusem. Z Pecky jsme šli pěšky do Borovničky (v lese děti sbíraly houby), pak jeli vlakem do Staré Paky a odtud do Semil. Některé děti odjely s rodiči auty, zbytek cestoval do Benešova linkovým autobusem. Na Pecce se všem velmi líbilo. 

Podzimní prázdniny dětí ZŠ, provoz v MŠ, třídní schůzky

Prázdniny dětí ZŠ proběhnou ve dnech 27., 28. a 29. října, MŠ bude 27. a 28. 10. uzavřena, provoz zahájí ve středu 29. října (6.30 – 16 hod.). Celá škola není v provozu 17. 11. (pondělí, státní svátek). Třídní schůzky ZŠ se uskuteční v úterý 25. l1. od 15 hodin. Zahájí je společná část pro rodiče MŠ a ZŠ, pak proběhnou třídní schůzky.

Hlavolamy CUTS, nákupy

Do MŠ a ZŠ jsme zakoupili 779 obrázků s krátkými popiskami na 24 různých témat a hlavolamy CUTS (Hlavolam roku 2013), které vymýšlí p. M. Matěcha z naší obce. Rozvíjejí logické myšlení dětí, mají zelenou u MŠMT, doporučují je známí matematikové.

Plavání (od 10. 9.), uskutečnilo se, připravujeme

Absolvovali jsme v Jilemnici už 5 lekcí, náhradní za 17. 9. bude 31. 10. (pátek). Nově hradí dětem ZŠ i MŠ provozní náklady a cestovné obec, dětem MŠ pak i výuku (ZŠ ji hradí Liberecký kraj). Na plavání jezdí 11 dětí z MŠ a 9 dětí ze ZŠ, od srpna navštívily děti MŠ 8krát Solnou jeskyni v Semilech a společně se ZŠ zhlédly představení Zahrada (23. 9.). Čeká je Vítání občánků (31. 10. od 15 hod., zasedací místnost OÚ), pořad Moje tělo (10. 11., ve škole – o. s. Maják Liberec pro předškoláky a děti 1.-2. roč., zaměřeno na zdravý životní styl a škodlivost kouření) a představení Proletět duhou (11. 10. – Naivní divadlo Liberec, KC Golf). Děti ZŠ budou účinkovat na Rozsvícení vánočního stromku (30. 11.) a zazpívají koledy v Domově Tereza  (19. 12. od 13 hod.). Představení O Popelce a Štědrej den v Kerkonošich uvedeme v aule GIO Semily od 10 h pro žáky semilských škol a klienty Domova Tereza. Vánoční besídka MŠ se uskuteční 9. 12. (út) od 15 hod. v herně MŠ.

Vítání občánků, Snítka zelená za pasem, divadlo v AJ, O Popelce, Vánoce

S předškoláky MŠ a 1. roč. ZŠ nacvičujeme písně na Vítání občánků. Na triptych písní Snítka zelená za pasem, Zabili Šuhaje (J. Vávra) a píseň Až jednou červánky (P. Ulrych) inspirované románem Semilana I. Olbrachta „Nikola Šuhaj loupežník“ bychom chtěli v choreografii I. Kulichové nacvičit krátké hudebně-taneční představení. Pan uč. Ing. M. Matura napsal pro děti pohádku v angličtině „O perníkové chaloupce“ (O Jeníčkovi a Mařence). Zopakujeme si pohádku O Popelce, nově nacvičíme operku Karkulka (Zd. Svěrák, J. Uhlíř). Na Vánoce připravují děti společně s Ježíškem a pí vych. J. Zajícovou dva pracné dárky pro rodiče. Po několika letech opět nastudujeme představení Štědrej den v Kerkonošich napsané v nářečí. Zazní v něm Krkonošské koledy J. Horáka, které proslavil J. Krček. Chceme děti trochu seznámit nejen s krkonošským nářečím, ale též s půvabnými krajovými lidovými koledami.

Vytvořeno 19.10.2014 23:59:01 | přečteno 1077x | Ing. Jiří Lukeš