Benešov u Semil

12345

„Maratónské“ narozeniny Benešovské osmičky

IMG 0506

Tradičně první říjnové sobotní odpoledne patří v Benešově u Semil příznivcům přespolního běhu. Nejinak tomu bylo i letos, kdy se 3. října konal 42. ročník Benešovské osmičky.


Jako každý rok byla pro muže a veterány připravena trať 8000 metrů klasického „přespoláku“ na svazích vrchu Benešov (567 m n.m.). Ženy a dorost čekal okruh 2250 m se společným startem s muži. Tradičně nechyběly závody dětských a žákovských kategorií od 50 do 1200 metrů.

Letošnímu ročníku přálo počasí a za slunného odpoledne nastupujícího podzimu zamířilo do Benešova osm desítek běžkyň a běžců všech věkových a výkonnostních kategorií. Zázemí závodu poskytl sportovní areál v hořením Benešově.

V půl druhé byly odstartovány žákovské kategorie na nedaleké asfaltové místní komunikaci, poté následovaly závody předškolních dětí na oválu sportovního areálu. Oproti předchozím ročníků přišlo opět více dětí (cca 50), včetně místních, což bylo velice příjemné zjištění.

Po vyhlášení dětských závodů byl v 15 hodin odstartován hlavní závod mužů na 8 kilometrů společně se závodem ženy a dorostu. Mužů a veteránu přijelo pomálu, nabitá termínová listina je znát, o to více potěšila účast v ženských kategoriích.

Vítězem hlavního závodu se stal vrchlabský Vlastimil Flégl (34:30 min) před nejrychlejším veteránem Karlem Randákem (SKI Jilemnice, 34:45 min). Jejich souboji na trati dodal na trati zápletku svým zaváháním i jeden z pořadatelů, který neúmyslně umožnil Randákovi cca 1,5 km před cílem stáhnout náskok pozdějšího vítěze. Vše však dopadlo dobře a pořadí bylo spravedlivé. Z domácích běžců byl nejlepší Ladislav Matura na třetím místě celkově, druhý mezi veterány. Na krátké trati tradičně soupeří ženy s dorostem. Tentokrát zvítězil František Fišer (Sokol Stodůlky, 10.20 min) před obhájkyní loňského vítězství Dagmar Kynčlovou (10:35 min). Dlouhá léta jsme neměli na startu osm žen, včetně „prvoběžkyň“, takže i pohled na startovní pole byl velice příjemný.

Věříme, že příjemné počasí a zázemí závodu společně s pěknou, ale náročnou tratí potěšilo závodníky, diváky i doprovod a motivovalo je to k návštěvě opět za rok. Pořadatelé z Tělovýchovné jednoty Benešov u Semil se již nyní těší na shledanou při příštím ročníku, ale i dalších akcích v Benešově!

Jiří Lukeš, TJ Benešov u Semil

Vytvořeno 18.10.2015 23:27:44 | přečteno 806x | Ing. Jiří Lukeš