Benešov u Semil

12345

28. Benešovský duatlon s rekordní účastí

kubicek mtb1s

V sobotu 8. května hostil Benešov u Semil 28. Benešovský duatlon. Závod, který spočívá v kombinaci přespolního běhu a horské cyklistiky (běh - kolo - ; běh) byl zároveň druhým podnikem Libereckého poháru 2010 v triatlonu a duatlonu.

Na startu v místním sportovním areálu se ve 14 hodin sešlo téměř padesát závodníků, které čekaly tratě v okolí Benešova u Semil (mj. na svahu vrhu benešov, 564 m n. m.) o objemech 5 km (běh) - 15 km (MTB) - 3 km (běh) pro muže a veterány, resp. 3 - 8 - 3 km pro ženy, dorost, žactvo příchozí. Účast 49 závodníků představuje rekordní zápis v novodobé, terénní historii závodu v této menšinové multisportovní disciplíně.

Závodníky čekalo příznivé, téměř ideální počasí, které dalo zapomenout předchozím dešťům i nepříznivé předpovědi počasí. Teplota cca 15 stupňů, slunečno a bezvětří představují téměř ideální počasí pro tuto menšinovou multisportovní disciplínu.

Na startu se v rámci padesátky startujících sešla nejen početná skupina hobby sportovců z řad běžců, cyklistů a lyžařů, ale také užší výkonnostní špička minimálně neregionálního významu. Mezi nimi dominoval přední reprezentant ČR v terénním multisportu Jan Kubíček (Start TT Karlovy Vary), obhájce vítězství závodu z roku 2008. Zdatným soupeřem mu byl spolufavorit, Pavel Jindra, startující v barvách TT Cyklorenova Cvikov.

Stejné bylo také konečné pořadí v cíli závodu, ve kterém zvítězil Jak Kubíček časem 1:22:15 hodin. Jeho vítězství napomohla mj. také smůla, nebo chcete-li chyba jeho největšího soupeře, který si zapomněl do depa připravit cyklistické tretry a ztratil tak drahocenný čas cestou na blízké parkoviště automobilů v rámci závodu. Ani heroický výkon Pavla Jindry nestačil na lepší, než druhé místo. Bronzový stupínek v absolutním pořadí i v rámci hlavního závodu obsadil jablonecký Michal Francke v čase 1:27:37 hodin. Vítězem kategorie veteránů (tzn. muži 40 let a starší) se stal Jaroslav Tuž, který časem 1:37:55 hodin obsadil na dlouhé trati (5 - 15 - 3 km) celkově desáté místo. Mezi startujícími v hlavním závodu se neztratili ani domácí závodníci TJ Benešov u Semil Ladislav Matura a Jiří Lukeš, kteří v kvalitní regionální konkurenci obsadili šesté, resp. sedmé místo.

Na kratší trati (3 - 8 - 3 km) zvítězil dorostenec Michal Bartůněk (TJ Bižuterie Jablonec), který časem 1:02:00 hodin předstihl nejrychlejšího závodníka v kategorii příchozích mužů Pavla Doubka (RoPa Man). Nejrychlejší ženou byla jablonecká Lucie Vavrušková, mezi žáky zvítězil Petr Míka, také z Jablonce nad Nisou.

Jarní duatlonový závod byl zároveň finálovým závodem soutěže v Benešovské kombinaci o nejvšestrannějšího závodníka benešovských akcí, který zahrnoval také říjnový přespolní běh Benešovská 8 a zimní lyžařskou Benešovskou 15. Zaslouženým vítězem soutěže se stal Aleš Máslo (Aminostar) před domácím Jiřím Lukešem. Nejvšestrannějším veteránem byl Pavel Veselý (HSK Rokytnice nad Jizerou), dalšími vítězi byla mezi ženami Eva Martinová (Sokol Valteřice) a domácí dorostenec (nebo spíše žák) Ondřej Lukeš (TJ Benešov u Semil).

Duatlonový závod, spočívající v kombinaci dvou odlišných sportovních disciplín, běhu a cyklistiky, je v Benešově pořádán od roku 1991. V následujících letech, kdy se opakovaně pořádaly dokonce dva závody ročně, byl pevnou součástí regionálního Pojizerského poháru v duatlonu a triatlonu. Od roku 2004 je pořádán v terénní podobě jako MTB duatlon. Od roku 2005 součástí Poháru Libereckého kraje v triatlonu. V roce 2009 by závod vyhlášen jako Mistrovství Libereckého kraje v duatlonu v dospělých kategoriích, rok předtím v kategorii dorostu a žactva.

V průběhu své historie se benešovský závod může pochlubit výbornou sportovní úrovní, kterou zosobňují známé a úspěšné osobnosti tohoto sportu. Mezi účastníky a vítězi Benešovského duatlonu figurují například Štěpán Chroustovský (medailista z ME v duatlonu), František Žilák (vítěz českého poháru Xterra), Pavel Jindra (Mistr ČR a reprezentant v zimním TT), Petr Vejvoda a Jan Kubíček (oba reprezentanti na MS v terénním triatlonu na Havaji) a v neposlední řadě vítěz z roku 2009 Leoš Roušavý.

Přes tuto nespornou sportovní úroveň zůstává závod akcí pro širokou sportující veřejnost s regionu i mimo jeho hranice. Tradičně se na startu setkávají běžci, cyklisté, lyžaři, a triatlonisté, kteří chtějí absolvovat tuto nevšední a nelehkou kombinaci. Pro začátečníky z řad mužů a veteránů, kteří si chtějí atmosféru závodu a kombinaci běhu a cyklistiky vyzkoušet, je vedle hlavního závodu vypsána kategorie příchozích (bez rozdílu věku či pohlaví) na zkrácených tratích a bez nároku na ceny.

Hlavním partnerem závodu je vedle pořadatelské Tělovýchovné jednoty Benešov u Semil společnost Aminostar, výrobce potravinových doplňků a sportovní výživy, která přispěla vítězům jednotlivých kategorií hodnotnými cenami ze svého sortimentu.

Podrobné informace o závodě, včetně výsledků a fotografií, jsou zveřejněny na asdrese www.benesovusemil.cz.