Benešov u Semil

12345

Benešov poznal krajské mistry v duatlonu pro rok 2009

img00024

Benešov u Semil, nevelká obec nedaleko okresního města Semily, hostila v neděli 26. dubna 2009 27. Benešovský duatlon. Kombinace běhu a cyklistiky, od roku 2004 v terénní variantě, byl pro rok 2009 vyhlášen Mistrovstvím Libereckého kraje v kategoriích juniorů a dospělých.

Toto, spolu se začínající sezónou a blížícím se republikovým mistrovstvím, přilákalo na start závodu velice slušnou sportovní konkurenci v čele s předními republikovými závodníky v zimním a terénním triatlonu Pavlem Jindrou a Leošem Roušavým.

V deset hodin se na trať hlavního závodu vydali junioři, muži a veteráni. Čekal je 5 km běh následovaný dvěma 7,5 km okruhy na horském kole a závěrečný 3 km běh. Hned v úvodu se v čele zformovala skupina favorizovaných specialistů ve složení Leoš Roušavý (KED Cyklomax), Michal Francke (TT Bižuterie Jablonec), Pavel Jindra (Labe Tri klub) a veterán Libor Menčík (DIMP Giant team), doplněných Radimem Berkou (Kozákov) a Karlem Randákem (SKI Jilemnice). Do cíle prvního běhu přiběhli společně Roušavý s Berkou se znatelným odstupem před pronásledovateli. Další větší skupinu přivedl do depa na devátém místě jediný domácí zástupce ve startovním poli Jiří Lukeš (TJ Benešov). Mezitím se na trať vydali kategorie dorostu, žen, příchozích a žactva.

V cyklistické části nenechal Roušavý nikoho na pochybách, kdo kraluje benešovskému závodu. Za ním postupovali Menčík a především Jindra, naopak se propadal výborný běžec Berka. Závěrečný běh se na konečném pořadí projevil spíše kosmeticky a tak se vítězem 27. Benešovského duatlonu stal Leoš Roušavý před Pavlem Jindrou a Liborem Menčíkem, který byl nejlepším veteránem závodu. Na kratší trati 3 - 8 - 3 km v kategorii žen zvítězila Helena Randáková (SKI Jilemnice) před Michaelou Mikáskovou (Krkonoše Vrchlabí), nejlepším dorostencem se stal Jakub Panýr (SK Břízky). Mezi žáky zvítězili na tratích 2 - 5 - 2 km Lukáš Mládek (starší žáci) a Lukáš Novák (Adamec Chlazení Liberec).

Zajímavostí je, že Leoš Roušavý se do Benešova vrátil po osmileté pauze. V roce 2000 a 2001 bojoval mj. s Pavlem Jindrou ještě v rámci Pojizerského poháru v DT a TT, když se benešovský závod jezdil ještě v silniční podobě.

Podruhé se v Benešově rozdělovali krajské duatlonové tituly a medaile. V roce 2006 to bylo v kategoriích žáctva a dorostu, tentokrát se dostalo na prestižnější juniorské a dospělé kategorie. Připomeňme, že v rámci Mistrovství Libereckého kraje jsou vyhlašování pouze registrovaní závodníci s platnou licencí ČSTT, spadající do působnosti příslušného kraje, nebo neregistrovaní závodníci s trvalým bydlištěm na území kraje.

Mistry Libereckého kraje v duatlonu pro rok 2009 se stali Petr Šoltés (junioři , TT Bižuterie Jablonec), Michal Francke (20 - 29 let), Jiří Lukeš (30 - 39 let), Jaroslav Tuž (40 - 49 let, Spinfit Liberec) a Josef Vejnar (muži nad 50 let, ČSK Vysoké). Ženské kategorie nebyly za Liberecký kraj obsazeny.

Duatlonový závod zároveň uzavřel šestý ročník Benešovské kombinace, kam patří společně s podzimním přespolním během a zimním závodem v běhu na lyžích. Nejvšestrannějšími závodníky se stali Karel Randák (muži), Petr Svoboda (veteráni, SKI Jilemnice), Petr Štěpánek (dorostenci, TJ Semily), Michaela Mikásková (ženy) a Matěj Lukeš (žactvo, TJ Benešov).

Závod proběhl za slunečného větrného počasí na suché rychlé trati. Nepříjemný vítr naštěstí závodníky příliš netrápil a naopak jim pomáhal v táhlých stoupáních na nejvyšší bod trati. Bohužel, ani příznivé počasí a termín nepřilákal na start závodu výrazně početnější účast. Příčinu lze hledat v popularitě a náročnosti sportů kombinujících více disciplín a především v rostoucí konkurenci v podobě stále populárnějších cyklistických maratónů.

Pořadatelé z Tělovýchovné jednoty Benešov u Semil přesto (nebo právě proto) děkují všem závodníkům za účast a předvedené výkony a v neposlední řadě partnerů za pomoc a podporu při zajištění závodu. Partnery 27. Benešovského duatlonu byli Obec Benešov u Semil, Salewa Benešov, Hybler Semily, Auto Moto Centrum Bělá pod Bezdězem, starosta obce Dalibor Lampa a další.

Vytvořeno 29.3.2010 0:44:16 | přečteno 1323x | Ing. Jiří Lukeš