Benešov u Semil

12345

Třicátý duatlon zve běžce i cyklisty

S6301727

Potřicáté se v Benešově u Semil sejdou příznivci běhu, cyklistiky a multisportu. Na neděli 6. května 2012 je pro ně připraven 30. Benešovský MTB duatlon. Duatlon spojuje běh a cyklistiku v kombinaci běh – kolo – běh a v Benešově se od roku 1991 na jeho startu pravidelně scházejí běžci, cyklisté, lyžaři a triatleti. Krajina údolí Jizery na pomezí Českého ráje a krkonošského podhůří vytváří závodu výborné podmínky a neopakovatelnou kulisu.  

Start v místním sportovním areálu je připraven na 10 hodin. Na  závodníky čekají tratě v okolí obce a na svahu stejnojmenného vrhu (Benešov, 564 m n. m.) o objemech 5 km (běh) – 15 km (MTB) – 3 km (běh) pro muže a veterány, resp. 3 – 8 – 3 km pro ženy, dorost, žactvo a příchozí. Prezentace účastníků proběhne v místě startu od 8,30 hodin.

Benešovský závod je otevřen pro všechny kategorie od žactva po veterány. Jak vyplývá z názvu, jedná se o terénní podobu duatlonu, tedy kombinaci přespolního běhu a horské cyklistiky. Tomu by mělo odpovídat i vybavení závodníků, horským kolem počínaje a povinnou přilbou konče.

První ročník Benešovského duatlonu se konal v roce 1991. V následujících letech, kdy se opakovaně pořádaly dokonce dva závody ročně, byl pevnou součástí regionálního Pojizerského poháru v duatlonu a triatlonu. Od roku 2004 je pořádán v terénní podobě jako MTB duatlon. Od roku 2005 součástí Poháru Libereckého kraje v triatlonu. V roce 2009 by závod vyhlášen jako Mistrovství Libereckého kraje v duatlonu v dospělých kategoriích, rok předtím v kategorii dorostu a žactva. V roce 2012 je opět součástí Poháru Libereckého kraje v triatlonu a duatlonu.

Za dobu své existence se benešovský závod může pochlubit výbornou sportovní úrovní, kterou zosobňují známé a úspěšné osobnosti tohoto sportu. Mezi účastníky a vítězi Benešovského duatlonu figurují například Štěpán Chroustovský (medailista z ME v duatlonu), František Žilák (vítěz českého poháru Xterra), Pavel Jindra (vítěz Českého poháru Xterra, Mistr ČR a reprezentant v zimním TT), Petr Vejvoda, Jan Kubíček (oba reprezentanti a medailisté na MS v terénním triatlonu na Havaji) a Leoš Roušavý (mj. reprezentant v kvadriatonu), který obhajuje vítězství z roku 2011.

Přes nespornou sportovní úroveň zůstává závod akcí pro širokou sportující veřejnost. Pro začátečníky (především z řad mužů a veteránů), kteří si chtějí vyzkoušet atmosféru a náročnost duatlonového závodu, je vypsána kategorie příchozích na zkrácených tratích.

Závod je součástí Benešovské kombinace 2012 o nejvšestrannějšího účastníka benešovských závodů. Vedle duatlonu do soutěže patří zimní Benešovská 15 (běh na lyžích) a podzimní přespolní běh Benešovská osmička.

Vedle pořádající Tělovýchovné jednoty Benešov u Semil jsou hlavními partnery závodu Obec Benešov u Semil, Liberecký kraj a společnost Aminostar, výrobce potravinových doplňků a sportovní výživy. Podrobné informace o závodě, včetně výsledků a fotografií, jsou zveřejněny na adrese www.benesovusemil.cz.

Propozice

Jiří P. Lukeš, TJ Benešov u Semil

Vytvořeno 2.3.2012 13:54:50 - aktualizováno 8.4.2012 11:03:21 | přečteno 2099x | Ing. Jiří Lukeš