Benešov u Semil

12345

Benešovský maratón opět rekordní

IMGP4298

Pořadatelé z Tělovýchovné jednoty Benešov u Semil připravili na sobotu 9. října 2010 již 23. ročník maratónského závodu pod názvem Xpower Benešovský maratón a půlmaratón Pojizeřím. Třetím rokem tento závod vedle vyznavačů královské běžecké disciplíny hostí i příznivce poloviční vzdálenosti. Správnost tohoto rozhodnutí potvrzuje stabilní nárůst účasti běžců na půlmaratónské trati, která se v letošním roce zastavila jen těsně pod stovkou.

Tím se dostáváme k prvnímu rekordu letošního ročníku, kterým byla účast 96 běžců na trati půlmaratónu. Úzce s tím souvisí i druhý rekord - celková účast v rámci celé akce, která se vyšplhala na 153 startujících! Jen momentální odliv běžců z maratónu zabránil ještě vyšší účasti.

Už před startem byly avizovány významné změny v organizaci. Jednalo se především o změnu zázemí, které se přesunulo z objektu bývalého závodu Hybler do prostor startu a cíle. Z reakcí účastníků lze usoudit, že to byl krok správným směrem.

Za krásného, jasného podzimního počasí tak mohl být v 11,15 hodin odstartován start na obě tratě. Trasa závodu vedla tradičně údolím řeky Jizery a na závodníky čekalo jedenáct občerstvovacích stanic s bohatým sortimentem. Již od startu vyrazila do čela skupina favorizovaných „půlmaratónců“ v čele s dvojnásobným vítězem Jiřím Čivrným (Semily). Ten si dal předsevzetí překonat prokletí rekordního času, kterého shodně dosáhl v obou předchozích ročnících. Přes pád v úvodu závodu se mu toto předsevzetí podařilo naplnit a s přehledem zvítězil v novém traťovém rekordu 1:13:17 hodin. Na stupně vítězů ho doprovodili Jan Havelka (TJ Maratonstav Úpice), který se do Benešova vrátil po několikaleté odmlce, a Michal Štantejnský (SAC Špindlerův Mlýn), přední republikový závodních ve skialpinismu. Další rekordní zápis v závodu zaznamenala vítězka mezi ženami Simona Jiřičková (Ski Jilemnice), která zvítězila v čase 1:30:07 hodin.

Na čele maratónského závodu se mezitím usadil Martin Heřmánek (Pelhřimov), nejmladší maratonec na startu. Největším překvapením však byl rozběhnutý závod podání držitelky traťového rekordu Michaely Dimitriadu (Želvička team), která se usadila na třetím místě. Krok s ní držel jen vítěz jednoho z předchozích ročníků Tomáš Ulma a Petr Novák (Spartak Praha 4), který se ještě před obrátkou dostal na druhé místo. Takové bylo i konečné pořadí v cíli a výše jmenovaní běžci zároveň zvítězili ve svých věkových kategoriích. Vedle jasného vítězství systémem start-cíl v podání Martina Heřmánka (2:47:53 hod.) byl určitě nejhodnotnějším výkonem na královské trati nový osobní a traťový rekord Michaely Dimitriadu na celkovém třetím místě, která poprvé stlačila ženský čas pod tři hodiny (2:54:18 hod.). Nic na tom nemění nižší počet startujících ani zdánlivě slabší konkurence na startu letošního ročníku.

V rámci slavnostního vyhlášení 23. ročníku benešovského maratónu získali tři nejlepší ze všech kategorií věcné ceny od pořadatelů Tělovýchovné jednoty Benešov u Semil a partnerů závodu: AMINOSTAR s.r.o., BC SPORT Semily, BRAMAC, ELITE BOHEMIA, FILINGER a. s., HABAKUK Semily, HYBLER textil s.r.o., CHALKO Semily, IMEX TRADE s.r.o. Vrchlabí, KUK Benešov, Motorland Bělá pod Bezdězem, MPS Semily, Novotný Tomáš sklo, Nýdrle - projektová kancelář, OBECNÍ ÚŘAD Benešov u Semil, Reklamy KOCOUR, SALEWA Benešov, Sklárna NOVOSAD&SYN Harrachov, Tiskárna GLOS Semily.