Benešov u Semil

12345

17. BENEŠOVSKÝ MARATÓN POJIZEŘÍM 2004

Příjemné podzimní počasí čekalo v sobotu 9. října 2004 na účastníky 17. ročníku Benešovského maratónu Pojizeřím. Skoro jasno, teploty kolem 10°C, mírná vítr představovalo (s výjimkou větru) pro závodníky ideální běžecké počasí. Na start se krátce před sobotním polednem postavilo celkem 72 běžců všech kategoriích (výkonnostních i věkových), mezi nimi i 3 ženy.

42,195 km dlouhá maratónská trať vede malebným údolím Jizery, probarveným podzimními barvami, ze Benešova u Semil (Podmošnou) před Jablonec nad Jizerou a zpět. Po dokončené opravě silnice se tak 17. ročník tohoto silničního závodu mohl vrátit po roční pauze na původní trať.

Ihned po startu se startovní pole roztáhlo a v přední skupině se usadili všichni favorité, včetně vítězů několika předchozích ročníků. Zhruba v polovině trati se však na špici usadila dvojice mladých běžců (K.Kouřil, M.Cupák) a zdálo se, že pro letošní rok bude narušena nadvláda zkušených veteránů. Až do cíle však vydržel nasazené tempo pouze Karel Kouřil (AC Vysoké Mýto), který v čase 2:38:33 zvítězil. Z ním doběhli postupně vítězové předchozích ročníků Jiří Lenča (AC Česká Lípa), Miloslav Miller (TJ Jiskra Tanvald) a Pavel Ulma (Praha 9), Mezi kterými se ještě na 4. místě po výborném výkonu udržel běžec, lyžař a cyklista Martin Cupák (Marpole MTB Vrchlabí).

Vítězi jednotlivých kategorií se stali K.Kouřil (do 35 let), J.Lenča (35-45 let), M.Miller (45-55 let), Simon A. (55-65 let), J.Březina (65-75 let) a K.Zikeš (nad 75 let). Určitě hodným obdivu je výkon slovenského Alexandra Simona (DS Žilina), který v Benešově absolvoval svůj letošní 38. maratón, celkem 282.! A aby toho nebylo málo, hned v neděli měl v plánu další maratón v Poznani! A proč to všechno? Rozhodl se , že v průběhu dvou let absolvuje 100 maratónů a na rok 2004 ji vyšlo 54 … Stejný obdiv si zaslouží nejstarší běžci v kategoriích do 75 a nad 75 let, kterých běželo 5. Nejstarším účastníkem letošního ročníku se stal v 77 letech stal Jiří Soukup (TJ Liga 100 Hradec Králové). Mezi ženami zvítězila při svém prvním maratónu Hana Valterová (Ultrasport Sokolov) v čase 4:13:52.

Závodu se zúčastnili i domácí běžci z Benešova a Semi, nepřálo jim však štěstí. Jediným, který dokončil, byl nestor benešovského běhu a jeden z hlavních organizátorů benešovského maratónu Pepa Hádek.

Pořadatelé z Tělovýchovné jednoty Benešov u Semil děkují všem závodníkům za účast a předvedené výkony, pořadatelům za pomoc a sponzorům a partnerům za přispění k zajištění a organizaci akce.

Vytvořeno 11.4.2010 23:27:00 | přečteno 995x | Ing. Jiří Lukeš