Benešov u Semil

12345

22. Benešovský maratón 2009: železný muž Cogan, rekordní Dimitriadu, obhajoba Čivrného

img00029

V sobotu 10. října 2009 proběhl v Benešově u Semil 22. ročník Benešovského maratónu Pojizeřím, jehož součástí byl po loňské úspěšné premiéře i druhý ročník půlmaratónského závodu. Zářijové babí léto je neodvratně pryč, a tak na pořadatele a především závodníky čekal podmračený den, s občasnými přeháňkami a s teplotami nepřesahujícími deset stupňů. Ani nepřízeň počasí však neodradila rekordních 127 běžkyň a běžců od návštěvy této pojizerské vesničky a absolvování silničního běhu v příjemném údolí řeky Jizery.

Společný start obou distancí byl stanoven na 11,15 hodin a po slavnostním výstřelu se masa běžců vydala na trať. Hned od startu vyrazil obhájce vítězství na půlmaratónské trati Jiří Čivrný ml., který nikoho nenechal na pochybách, že to s obhajobou myslí vážně. Nezabránil mu ani Gareth Davies, dvojnásobný vítěz maratónu, který absolvoval poloviční distanci jako přípravy na významný závod v Anglii. Jeho druhé místo a vítězství v kategorii je znamením, že se jednalo o přípravu kvalitní. Mezi 48 startujícími půlmaratonci se neztratili ani domácí závodníci, z nich nejlepší Roman Lukeš obsadil páté místo celkově a druhé v kategorii nad 35 let. Mezi ženami zvítězila lyžařka Simona Jiřičková, která časem 1:34:09 obsadila patnáctou pozici v absolutním pořadí. Jako zajímavost dodejme, že čas vítěze byl na vteřinu shodný s jeho loňským výkonem, a tak se jednalo o obhajobu téměř absolutní.

Po rozdělení tratí na otáčce půlmaratónu (což někomu vyhovovalo, někomu možná méně) pokračovali maratonci údolím řeky směrem na Jablonec nad Jizerou. V tu dobu již byl na čele Rudolf Cogan (Sokol Nová Paka) společně s Janem Walou (BK SAK Ložiska Karviná), následováni Danielem Kupidlovským (Praha). Stejné pořadí vydrželo až do cíle a tak mohl Rudolf Cogan, stříbrný z roku 2008 a jeden z předních českých závodníků v dlouhém triatlonu slavit v čase 2:44:36 hodin premiérové vítězství. Nejvýraznějším výkonem závodu však byl pravděpodobně vítězný čas nejrychlejší ženy Michaely Dimitriadu (Želvička team), která ustanovila nový traťový rekord a výborným časem 3:07:43 obsadila šestnácté místo v absolutním pořadí. Ocenění samozřejmě zaslouží všichni zúčastnění, v čele s vítězi věkových kategorií.

Po krátkém vydechnutí a jídle v nedaleké restauraci následovalo slavnostní vyhlášení 22. ročníku benešovského maratónu, při kterém tři nejlepší ze všech kategorií získali věcné ceny od pořadatelů Tělovýchovné jednoty Benešov u Semil a dalších partnerů závodu: AMINOSTAR s.r.o., Autosport-Promotion s.r.o., BC SPORT Semily, BRAMAC, ELITE BOHEMIA, FILINGER a. s., HABAKUK Semily, HYBLER Semily, CHALKO Semily, IMEX TRADE s.r.o. Vrchlabí, KUK Benešov, Motorland Bělá pod Bezdězem, MPS Semily, Novotný Tomáš sklo, Nýdrle - projektová kancelář, OBECNÍ ÚŘAD Benešov u Semil, SALEWA Benešov, Sklárna NOVOSAD&SYN Harrachov, STAVBY Praha, Tiskárna GLOS Semily a Vydavatelství GENTIANA Jilemnice.

Na závěr několik zajímavostí:

• Na trati bylo připraveno jedenáct občerstvovacích stanic (na půlmaratónu pět) s pestrým sortimentem: iontový nápoj, čaj, voda, banány, čokoláda, rozinky, musli tyčinky, perníčky.
  • Nejstarším běžcem byl Vlastimír Holík, narozený v roce 1943, který absolvoval maratónskou trať v čase 3:46:09 na 52. místě ze 79 startujících! Nejmladšími účastníky bylo hned šest běžců ročníku 1991.
  • Letošní ročník źávodu opět dosáhl mezinárodního rozměru, když se vedle zástupců Slovenska a Polska postavil na start také Fin Antti Leinonen.
  • Maratónský závod na kolečkových lyžích, který byl na programu loňského ročníku, byl z organizačních a technických důvodů přesunut na náhradní trať Poniklá - Rezek.
Vytvořeno 11.4.2010 23:38:30 | přečteno 1479x | Ing. Jiří Lukeš