Benešov u Semil

12345

Benešovský maratón 2007 jubilejní

V sobotu 6. října proběhl v Benešově u Semil jubilejní dvacátý ročník závodu "Benešovský maratón Pojizeřím". Údolí JIzery mezi Benešovem u Semil a Jabloncem nad Jizerou hostí maratónský běh už od roku 1976, od roku 1988 v organizované podobě. O významu akce, pořádané Tělovýchovnou jednotou Benešov, hovoří i fakt, že zde v roce 2000 proběhlo vateránské mistrovství v maratónském běhu.

Od devíti hodin se v závodní kanceláři v areálu bývalého závodu Hybler hlásili zájemci o pokoření benešovské maratónské trati. Ročníku 2007 se v nejrůznějších věkových kategoriích zúčastnilo celkem 85 běžců. Pro připomenutí, rekordní účast byla zaznamenána v roce 2006 (88 běžců). Start závodu byl připraven na 11:15 hodin. O hodinu později měli startovat koloběžkáři, které čekalo maratónské mistrovtsví ČR. Chladné ranní počasí jen nevysoko nad bodem mrazu se s blížícím startem proměnilo v příjemné babí léto s teplotami kolem 10 stupňů celsia. Běžce tak čekaly v podstatě ideální maratónské podmínky. Ve čtvrt na jednu odstartovalo na maratónskou mistrovskou trať v koloběhu 36 koloběžkářů. Dle předpokladu, měli běžci a koloběžkáři dorazit ve stejný čas, což bylo příslibem zajímavé podívané.

Hned od startu běhu diktoval tempo Honza Malý, startující za Sokol Nová Paka, kterého následovali všichni favorité, včetně předchozích vítězů Garetha Daviese a Tomáše Ulmy). Pět kilometrů před cílem dojeli koloběžkáři čelo běhu, kde s v té době začal lámat chleba. Před čtyřicátým kilometrem už dostihl vedoucího H. Malého finišující Gareth Davies (Liga 100 Praha) a v cíli se s půlminutovým náskokem radoval z obhajoby loňského vítězství v čase 2:40:27. Stupně vítězů doplnil vítěz z roku 2003 Tomáš Ulma.

V tu dobu už byli v cíli vítězové závodu koloběžek. Čelní pětičlenná skupina bojovala v hromadném dojezdu a první tři závodníky dělily v cíli desetiny vteřiny. V čase 1:31:08 hodin se mistrem republiky v koloběhu na maratónské trati stal Milan Gazárek z ULTIMA Klap Teamu Praha. Na cílové čáře s ním bojovali oddílový kolega Jan Vlášek a Petr Pešta z PSP KK Plzeň. Mistryní republiky se stala MArtina Smitková ze stejného oddílu (PSP KK Plzeň).

V cíli závodu bylo živo až téměř do čtyř hodin, kdy se blížilo vyhlašování vítězů dle kategorií. Nejcennějším výkonem benešovského sobotního odpoledne byl mezi většinou zúčastněných mužů výkon nejlepší ženy. Jiřina Kociánová (AHA Vyškov) časem 3:10:59 hodin překonala po dvanácti letech ženský traťový rekord Pavly Apltauerové z roku 1995. Mezi výkony určitě nezapadne ani 57. (slovy sedmapadesátý) letošní absolvovaný maratón v podání Alexandra Simona (DS Žilina). Ten zároveň s Polákem Dominikem Drygalskim dodali závodu punc "mezinárodní". Opomenout bychom neměli ani domácí reprezantanty. Nejlepším byl veterán Pavel Cvrček v čase 3:21:46 (33. místo), jen o málo zaostal Jirka Hloušek (41. místo za 3:28:16). Nestor a maskot závodu, zároveň jeden z hlavních pořadatelů, Pepa Hádek, vzdal na otočce.

V Benešově se v běhalo a jezdilo skutečně nejrůznějším způsobem. Kromě běžců a kolěběžkářů na velkých i malých koloběžkách se na trati pohyboval početný cyklistický doprovod. Běžce doprovázel na vysokém kole p. RYKR z Tanvaldu, celou trať společně s koloběžkáři absolvoval Pepa Vejnar na kolečkových lyžích (s velice dobrým časem). Aby toho nebylo málo, nedlouho před koncem závodu projížděl areálem cyklista na "lehokole". Jizerské údolí zdá se být pro nejrůznější formy pohybu ideálním prostředím.. Hovoří o tom spokojenost závodníků, která na konci zazněla téměř jednohlasně.

Pořadatelé děkují všem závodníkům za účast a předvedené výkony, pořadatelů, za pomoc a všem sponzorům a formám za podporu, bez které by se závod nemohl uskutečnit. Těšíme se na shledanou při příštím ročníku, který načne druhé dvacetiletí benešovské maratónské historie.

Vytvořeno 11.4.2010 23:32:14 | přečteno 1186x | Ing. Jiří Lukeš