Benešov u Semil

12345

Benešovský maratón 2013 s rekordní účastí

DSCN5741 brunner s

Rekordní počet běžců zavítal v sobotu 12. října do Benešova u Semil na startu 26. ENERVIT Benešovského maratónu a půlmaratónu Pojizeřím 2013. Z celkového počtu 241 registrovaných se na start postavilo 221 běžců a běžkyň, z toho 93 na maratónskou a 127 na půlmaratónskou trať. Rekord byl překonán nejen v celkovém počtu, ale i na obou tratích. Poprvé tak benešovský závod přivítal více než dvě stovky běžců.

Trať a počasí

Zatímco půlmaratonci běželi na tradiční trati do Dolní Sytové, maratónská trasa musela být upravena. Nakonec maratonci absolvovali dvakrát trať půlmaratónu s otočkou v těsné blízkosti startu. Tato změna mj. přinesla oživení prostoru startu a cíle v průběhu závodu, živější provoz běžců na trase a v neposlední řadě i větší bezpečnost běžců mimo hlavní silnici. Odezvy běžců v cíli na tuto náhradní variantu nebyly negativní, takže se nemusí jednat jen o jednorázové náhradní řešení. Pořadatelé uvítají více názorů ze strany závodníků.

Navzdory nepříliš příznivé předpovědi tentokrát závodu nadmíru přálo počasí. Polojasná obloha, teploty lehce nad „desítku“, pouze občasný větřík. To ještě dokreslovalo vybarvené podzimní údolí Jizery. Déšť se vypršel v noci před a večer po závodě. Co více si přát?

Závod a výsledky

Závod spolu s vysokou účastí přinesl i dobrou sportovní úroveň. Na start se postavili všichni obhájci loňského vítězství, mezi muži i ženami, a to na obou tratích. Hned po startu, který byl společný pro obě trasy, se vytvořila vedoucí skupina se všemi favority, včetně obhájců loňského vítězství (Mikyska a Kovář). 

Na půlmaratónské trati byli obhájci úspěšní, a to jak Luboš Mikyska v čase 1:16:22, tak Radka Zbíralová (1:30:59). Na maratónské trati naopak loňští vítězové našli přemožitele. Mezi muži zvítězil ve výborném čase 2:36:17 Radek Brunner (SK Babice). O jeho převaze svědčí fakt, že by současně zvítězil i na poloviční trati. Mezi ženami zvítězila Michaela Dimitriadu, držitelka traťového rekordu, která porazila obhájkyni Janu Vichovou. Mezi běžci se neztratili ani benešovští a semilští závodníci, a to hlavně na půlmaratónské trati. Nejlepším z nich byl na 19. místě Jiří Lukeš (TJ Benešov).

Pohled do startovní (a výsledkové listiny) přináší několik zajímavostí:

  • velký respekt si zaslouží nejstarší účastník závodu, kterým byl Zdeněk Kopecký ve věku 76 let na maratónské trati (4:32:12).
  • pro náš závod neobvyklý byl počet startujících v ženských kategoriích (48 běžkyň), a to především na půlmaratónské trati v kategorii ZB (23). Jsme za tento trend rádi a děkujeme za účast.
  • vítěz na maratónské trati opět po delší době stlačil čas pod 2:40 hod. Jistě k tomu přispělo i příznivé počasí.
  • nejmladším běžcem na startu (a v cíli) byl patnáctiletý Filip Zadražil, který půlmaratónskou trať zvládl se ctí v čase 2:04:36 na 107. místě.
  • počet běžců na půlmaratónské trati opět převýšil maratónsou, byť na obou byl překonán účastnický rekord. tento trend je také velice příjemný :-).

Organizace a partneři

Pořadatelé z Tělovýchovné jednoty Benešov u Semil využili zkušenosti z dlouholetého pořádání sportovních akcí a připravili závod s kvalitním zázemím a osobitou atmosférou. Ani rekordní účast se na organizačním zajištění významně nepodepsala, byť už se počet účastníků blíží limitům prostorovým i organizačním. Kromě desítek dobrovolných pořadatelů patří velký dík partnerům závodů, kteří každoročně přispívají k zajištění akce. 

Titulárním sponzorem je ENERVIT ČR (Vitar s.r.o.), který mj. zajistil pitný režim a sportovní výživu. Po loňském ročníku, kdy bylo možné si při registraci objednat startovní balíčky se sportovní výživou, přibyl letos v prostoru startu a cíle stánek s prodejem sportovní výživy této značky.

Hlavními partnery závodu jsou MOTORLAND Bělá pod Bezdězem (zázemí závodu), TJ Sokol Lomnice nad Popelkou (zázemí závodu), ELEVEN sportswear (startovní čísla), HYBLER Invest (prostor pro parkování), OBEC Benešov u Semil, FILINGER a.s. a Hostinec PODMOŠNOU (občerstvení).

Dalšími partnery byli BRAMAC – střecha na celý život, DENKL elektronic, ELITE BOHEMIA,  HABAKUK Semily, Ing. Jakub Podaný - výživový poradce, KUK Benešov u Semil, MPS Semily, Novotný Tomáš sklo, Nýdrle - projektová kancelář, Sklárna NOVOSAD&SYN Harrachov, Tělovýchovná jednota Benešov u Semil, Tiskárna GLOS Semily, CHALKO Semily, Vydavatelství GENTIANA Jilemnice.

Podrobné výsledky, bohatá fotogalerie a videozáznam ze závodu jsou zveřejněny na www.benesovusemil.cz.


Benešovská osmička

Dva týdny před maratónským závodem probíhá v Benešově u Semil každoročně přespolní běh Benešovská osmička. V sobotu 28.září tento závod oslavil již 40. výročí. Na startu navzdory nabité termínové listině se sešlo několik desítek běžkyň a běžců v dětských, žákovských, mládežnických a dospělých kategorií. Mezi dospělými v hlavním závodě zvítězili Karel Randák (SKI Jilemnice) a Dagmar Kynčlová (SK Nové Město nad Metují).

Vytvořeno 16.10.2013 12:31:44 | přečteno 2808x | Ing. Jiří Lukeš

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.