Benešov u Semil

12345

Historie maratónu

Přečtěte si stručnou historii benešovského maratónského běhu od Pepy Hádka, jednoho ze zakladatelů závodu. Děkujeme autorovi za osobitý a skutečné fundovaný pohled do minulosti zajímavého závodu. Článek se vztahuje k 13. ročníku závodu v roce 2000, kdy byl Benešovský maratón Pojizeřím vyhlášen Mistrovstvím ČR v maratónském běhu veteránů.

Předchůdcem dnešního maratónu byl 1. pokus o zaběhnutí této trati o délce v roce 1976. Start byl Podmošnou u Hořeních bytů - obrátka u odbočky na Buřany asi o 100 m blíž než je dnes. Trať byla kratší než dnes, protože měření probíhalo na motorce, dnes je trať je změřena pečlivě nastavenými computery na kolech. Dnes je také část trati po rekonstruované silnici.

Prvními pokusnými maratónci byli Zbyněk Zeller, Kamil Farský, Jiří Matěcha a Josef Hádek. Nutno říci, že o přípravě na takovou trať neměli ani potuchy. Prostě si mysleli, že stačí běžet pomaleji než 5 nebo 10 km, aby vydrželi. Kdyby věděli, co je čeká, asi by se o to nepokusili. Ta naivita byla však dobrá, aby maratón u nás mohl zapustit kořeny. Před startem však nezaháleli, ale posilovali, a to vozením balvanů a betonu do základů domu jednoho z nich. Poté posilněni sekanou chvíli odpočívali a v 15 hodin vyrazili na trať. Doběhli 2 - Zbyněk Zeller a Josef Hádek, Kamil Farský a Jirka Matěcha vzdali. Z předchozího je jasné, že to někdo odnést musel.

V dalších dvou letech (77-78) se přidal Martin Mikyska a Franta Krajíc. Z těchto 3 ročníků máme 8mm filmy. Účastníkům těchto maratónů se však zdálo, ač se oproti prvnímu pokusu značně zlepšili, že je tato trať obtížná (jako by jinde nebyla). Časem se pokusili o štěstí jinde. Ve Stromovce, ba i v Košicích.

Po několika letech příležitostných maratónských startů si v roce 1988 chtěl tréninkově maratón zaběhnout Luboš Vlk. Bylo mu řečeno, že tréninkově to nemá cenu, protože by to zabalil. Dáme partu běžců, pár pomocníků na kolech a maratón obnovíme. Tak se také stalo. Ročníku 88 se zúčastnilo 8 běžců. Je zachyceno 12 min na 8mm barevném filmu.

Od roku 1989 jsou všechny ročníky zaznamenány na videu. Tím také začala novodobá historie současného Benešovského maratónu Pojizeřím. V posledních 4 letech byla účast 33-59 běžců. Na start letošního 13. ročníku se postavilo 82 maratónců, což je nový rekord. Bylo to také zásluhou toho, že benešovským pořadatelům bylo svěřeno maratónské mistrovství ČR ve veteránských kategoriích.

Josef Hádek

Pozn. Pepa Hádek je zakladatelem, jedním z hlavních organizátorů a v posledních letech také jakýmsi běhajícím maskotem celého závodu. Nutno podotknout, že až do letošního ročníku byl jediným běžcem, který absolvoval všech 12+3 pokračování Benešovského maratónu.

Vytvořeno 11.4.2010 23:15:57 - aktualizováno 18.8.2014 1:00:48 | přečteno 3420x | Ing. Jiří Lukeš