Benešov u Semil

12345

Běžecký podzim 2014 v Benešově

IMG 4274

První dvě říjnové soboty byly v Benešově opět ve znamení běhu. Nejprve se v sobotu 4. října konal 41. ročník Benešovské osmičky a týden nato proběhl 27. ENERVIT Benešovský maratón a půlmaratón Pojizeřím.

 

ENREVIT Benešovský maratón a půlmaratón 2014

Historie maratónského běhu v Benešově sahá do roku 1986, kdy si skupina místních běžců v čele s Pepou Hádkem a Jardou Pikorou v údolí Jizery chtěla vyzkoušet maratónskou vzdálenost. Od roku 1988 se datuje organizovaná podoba a v sobotu 11. října se konal již 27. ročník ENERVIT Benešovského maratónu a půlmaratónu Pojizeřím, jehož součástí je už sedm let i závod na poloviční vzdálenost.

Po loňském rekordním ročníku účast opět překročila dvě stovky běžců a běžkyň všech kategorií. Z 256 registrovaných odstartovalo 217 běžců (dokončilo 211), z toho 138 na půlmaratónské a 79 na maratónské trati. V současné nabité termínové listině je to úspěch a potvrzení stabilního místa v republikovém vytrvalostním kalendáři.

Závodu opět přálo počasí, byť cca 20 stupňů je pro vytrvalostní běžce až skoro moc teplo. Společný start v 11,15 hodin proběhl za slunečného podzimního dne a běžce čekala příjemná trať údolím Jizery mezi Benešovem u Semil a Horní Sytovou. Maratonce opět čekal dvouokruhový závod na trase půlmaratónu. Důvodem byly jednak stále probíhající práce na silnici do Jablonce nad Jizerou, ale také větší divácká atraktivita a menší organizační náročnost této varianty.

Z obhájců loňského vítězství se na startu objevili vítězní maratónci Radek Brunner (SK Babice) a Michaela Dimitriadu (Želvička team). Oba dva své loňské vítězství obhájili a potvrdili tak svoji příslušnost k české (ultra)vytrvalecké špičce. R. Brunner zvítězil ve výborném čase 2:38:07 a na otáčce se opět objevil společně s vítězem půlmaratónu! M. Dimitriadu zvítězila v čase 3:06:11 před loňskou vítězkou z půlmaratónské trati Radkou Zbíralovou. Opět se potvrdila současná popularita běhu, kterou dokládá padesátka startujících v ženských kategoriích! Na trati a ve výsledcích se neztratili ani domácí závodníci. Na půlmaratónské trati to byl L. Matura (19. místo v osobním rekord 1.29:16) a J. Novák (70. místo), maratón absolvoval R. Lukeš (6. místo), plus řada semilských běžců.

Všichni běžci, doprovod i diváci si užívali příjemné podzimní počasí, tradiční pohodovou (až rodinnou) atmosféru benešovského závodu. I to, spolu s hezkou tratí v krásném údolí Jizery, je jedním z hlavních benefitů tohoto závodu, který se stále drží v konkurenci masových městských běhů.

Závod takového rozsahu by nešel uspořádat bez desítek dobrovolných pořadatelů, kterým patří hluboký dík, a především partnerů závodu. Vedle titulárního sponzora, kterým je VITAR s.r.o., dovozce sportovní výživy ENERVIT do ČR, jsou hlavními partnery ELEVEN sportswear, Filinger a.s., Obec Benešov u Semil a Liberecký kraj. Dalšími partnery jsou Běžecký klub Semily, Bramac, Habakuk Semily, Hostinec Podmošnou, Hybler Invest, Chalko Příkrý, Kuk Benešov, Motorland Bělá pod Bezdězem, MPS Semily, Outdoor Distribution, Sdružení Český ráj, Sklárna a pivovr Novosad a syn Harrachov, Tiskárna Glos, TJ Sokol Lomnice nad Popelkou a Vydavatelství Gentiana. Pořadatelem závodu je Tělovýchovná jednota Benešov u Semil, která vedle zajištění závodu slavila úspěch i v souběžných komunálních volbách.

Kompletní výsledky, bohatou galerii fotografií a videozáznam ze závodu naleznete na stránkách www.benesovusemil.cz.

Vytvořeno 10.8.2015 7:09:56 | přečteno 1037x | Ing. Jiří Lukeš