Benešov u Semil

12345

ENERVIT Benešovský maratón a půlmaratón 2015 jako Mistrovství ČR veteránů

image002

Už 28. ročník silničního maratónského běhu a osmý ročník půlmaratónu v Benešově u Semil je připraven na sobotu 10. října 2015. Letošní ročník bude jistě jedním z milníků v historii benešovského závodu. Po patnácti letech se do údolí Jizery vrací Mistrovství ČR v maratónském běhu pro veteránské kategorie, který Tělovýchovná jednota Benešov u Semil pořádá ve spolupráci se Sdružením veteránů Českého atletického svazu. Mistrovské tituly na maratónské trati se budou rozdávat v kategoriích od 35 let v pětiletých intervalech.

Historie benešovského maratónu sahá do roku 1976, kdy se skupina místních běžců rozhodla uběhnout maratónskou vzdálenost a využila k tomu přilehlé údolí řeky Jizery. Začátek organizované podoby závodu se datuje v roce 1988 a jeho historie nese několik zajímavých „milníků“. V roce 2000 se běžel jako Mistrovství ČR veteránů, kdy se účast poprvé přiblížila stovce běžců. Zajímavé byly i ročníky s vloženým závodem koloběžek (2007 jako součást seriálu Mistrovství ČR v koloběhu) nebo kolečkových lyží (2008). Nejvýznamnějším předělem byl rok 2008, kdy se k maratónskému závodu přidal závod v půlmaratónu.

Od té doby roste počet zúčastněných běžců až k rekordnímu ročníku 2013, kdy celkový počet startujících v obou závodech poprvé překročil 200 běžců a běžkyň (221 startujících z 241 registrovaných běžců). Ročník 2014 zaznamenal 256 registrovaných běžců na obou tratích (odstartovalo 217 běžců, dokončilo 211).

Za tímto účelem byla oficiálně změřena a certifikovaná maratónská i půlmaratónská trať (obě se běží p stejné trase). Trasa závodu vede z Benešova u Semil (Podmošnou) příjemným údolím Jizery do Dolní Sytové a je vhodným typem závodu pro zkušené i začínající běžce.

Pořadatelé připravili zázemí závodu na parkovišti v místě otáčky autobusu (před prodejnou Outdoor Distribution s.r.o. – bývalá Salewa), kde bude závod v 11,15 hodin odstartován. Start je společný pro obě tratě.

Kdo se necítí na celou maratónskou distanci, může se přihlásit právě na půlmaratón. Oba závody startují společně a běžci se tak mohou na trati vzájemně podpořit. Benešovský závod nemá ambice soupeřit s velkými městskými běhy, jeho výjimečnost je v komorním prostředí a téměř rodinné atmosféře.

Traťový rekord (na původní trati s otáčkou u Jablonce nad Jizerou) drží časem 2:28:12 hodin Jiří Šoptenko z roku 1995, mezi ženami je to Michaela Dimitriadu s časem 2:54:18 hodin (2010). Na půlmaratónské trati jsou rekordmany Jiří Čivrný mladší (1:10:29 hod.) a Dagmar Rychnovská (1:29:40). Obhájcem vítězství z předchozích dvou ročníků je Radek Brunner (SK Babice), který je zároveň držitelem nejlepšího času na aktuální trati (2:36:17 hod z roku 2013). Vítězství z roku mezi ženami obhajuje Michaela Dimitriadu

Závod takového rozsahu by nešel uspořádat bez desítek dobrovolných pořadatelů, kterým patří velký dík, a především partnerů závodu. Vedle titulárního sponzora, kterým je VITAR s.r.o., dovozce sportovní výživy ENERVIT do ČR, jsou hlavními partnery ELEVEN sportswear, Motorland Bělá pod Bezdězem, Filinger a.s., Obec Benešov u Semil a Liberecký kraj. Dalšími partnery jsou Běžecký klub Semily, Bramac, Habakuk Semily, Hostinec Podmošnou, Hybler Invest, Chalko Příkrý, Kuk Benešov, MPS Semily, Outdoor Distribution, Sdružení Český ráj, Sklárna a pivovar Novosad a syn Harrachov, Tiskárna Glos, TJ Sokol Lomnice nad Popelkou a Vydavatelství Gentiana Jilemnice.

Kompletní informace o závodu, včetně podrobných propozic a online přihlášky, jsou zveřejněny na stránkách www.benesovusemil.cz (https://www.benesovusemil.cz/cs/sport/enervit-benesovsky-maraton-a-pulmaraton-pojizerim/). Nechybí výsledky a vítězové předchozích ročníků, bohatá fotogalerie a i videozáznamy posledních ročníků. Přihlášky online za zvýhodněnou cenu startovného s možností objednání startovního balíčku sportovní výživy ENERVIT jsou možné do 30. září.

Závod je součástí Velké ceny Východních Čech 2015 (maratón) a ENERVIT Motion Tour 2015 (maratón). Oba závody se započítávají do běžeckého žebříčku behej.com.

Srdečně tímto zveme všechny běžce na druhou říjnovou sobotu do Benešově u Semil. Kdo se necítí na aktivní účast, může přijít běžce povzbudit, vítání jsou i dobrovolní pořadatelé!

Na shledanou v Benešově u Semil!

Vytvořeno 31.8.2016 23:28:30 | přečteno 1004x | Ing. Jiří Lukeš