Benešov u Semil

12345

Turistika a region

Turistům, myšleno návštěvníkům, nabízí obec a celý region Horního Pojizeří především krajinu s klidnou přírodou a mnoha možnostmi strávení volného času. Výlety pro pěší i cykloturisty vás provedou touto "Krajinou dalekých rozhledů a hlubokých údolí" jen v těsném sousedství atraktivních Krkonoš a Českého ráje.

Nabídka pro návštěvníky

Na území obce jsou roztroušeny zajímavá místa a památky, stojící za zhlédnutí. V létě je zde možnost přírodního koupání v řece Jizeře (např. u splavu naproti bufetu) a rybaření. Benešov je také ideální výchozí místo pro turistiku a cykloturistiku.

Nenáročná projížďka na kole se naskýtá na následujícím okruhu, při kterém poznáte Benešov v celé jeho "délce". Jako cíl si vybereme například semilské náměstí, abychom nemuseli hledat ideální výchozí místo v Benešově:

Ze semilského náměstí vyjedeme do kopce kolem radnice a hřbitova až do Benešova. Zde jsme na nejvyšším bodě etapy a zbytek již bude pouze odpočinkový sjezd, či nenáročná jízda po rovině. Nyní nás tedy čeká onen zmiňovaný sjezd až k hlavní silnici od Jilemnice směrem do Semil. Zahneme vpravo směr Semily a pokračujeme podél řeky až do cíle projížďky. Cestou se můžeme osvěžit nejen vykoupáním v řece, ale také v příjemné prostředí zahrady bufetu "U Splavu".

Toto je jeden z mnoha tipů na krátký výlet. V okolí jsou samozřejmě i vzdálenější turistické cíle, např. Bozkovské jeskyně, Kozákov s rozhlednou a tradicí polodrahokamů, Vysoké nad Jizerou s krásnými výhledy na Krkonoše, Jilemnice - kolébka lyžování v Čechách, Košťálov, kde se nalézá nejbližší koupaliště, či Železný Brod, město s bohatou sklářskou tradicí. Na levém břehu Jizery u Benešova se nachází malé, ale nádherné golfové hřiště.

V zimě jsou zde výborné podmínky pro běh na lyžích. Z Benešova vede klasická (nikoli bruslařská) stopa směrem k Příkrému a dále k Vysokému nad Jizerou. Ale ani vyznavači sjezdového lyžování nepřijdou zkrátka. Za příznivých sněhových podmínek je v provozu vlek v Semilech "nad nádražím" - sjezdovka není prudká a je proto vhodná pro děti i začátečníky. Ti pokročilejší mohou navštívit sjezdovky na vrcholu Kozákova, nebo lyžařský areál "Šachty" v již zmiňovaném Vysokém nad Jizerou.

Vytvořeno 1.12.2009 1:00:58 | přečteno 2741x | Ing. Jiří Lukeš